Gra planszowa na prezent? Sprawdź nasze propozycje!

Gry planszowe to jeden z najlepszych pomysłów na prezent. Nie tylko osoba obdarowywana dostaje wspaniale wyglądające pudło do ustawienia na półce, ale też są duże szanse na to, że do pierwszej rozgrywki zaprosi osoby, które ten prezent ufundowały. W pewnym sensie danie komuś planszówki na urodziny albo inną okazję jest jak danie prezentu sobie!

Istnieją jednak setki i tysiące planszówek, ciężko coś wybrać. Poniższa lista nie wyczerpuje tematu, ale powinna pomóc w dokonaniu wyboru, a przynajmniej zasugerować kierunek dalszych poszukiwać. Coś idealnego na prezent z okazji urodzin, komunii albo parapetówki na pewno się znajdzie.

Nemesis

Liczba graczy:1-5
Kategoria wiekowa:12+
Szacowany czas rozgrywki:90-180 minut
Rodzaj rozgrywki:Ograniczona kooperacja
Projektant:Adam Kwapiński

Dla kogo: dla fanów Obcego, klimatycznych planszówek i nieufnej współpracy

Nemsis jest jednym z planszówkowych hitów Kickstartera, który spełnił z nawiązką obietnice twórców. Inspirowany filmami z serii Obcy. Nemesis zabiera graczy do ciemnych, nieprzyjaznych korytarzy statku kosmicznego opanowanego przez zabójczych kosmitów. Jakby tego było mało, każda z postaci losuje własne, tajne misje do spełnienia i nie wszystkie z nich zakładają, że reszta postaci przeżyje.

nemesis gra planszowa

Jakość wykonania Nemesis zachwyca od pierwszych chwil. Solidne pudełko pobudza wyobraźnię, a elementy takie jak modularna plansza, figurki kosmitów i postaci graczy są wykonane w bardzo wysokiej jakości. Rozgrywka również jest znakomita: satysfakcjonująca, pełna niespodzianek i unikalnych dla każdego z załogantów sposobów by poradzić sobie z awariami, wrogami i innymi postaciami.

Cechy kluczowe
 • Wysokiej jakości elementy i świetne, przemyślane zasady
 • Ponury klimat znany np. z Ósmego Pasażera Nostromo
 • Warto współpracować, ale ufać już nie
 • Wydarzenia generowane są przez karty

Dune

Liczba graczy:2-6
Kategoria wiekowa:14
Szacowany czas rozgrywki:120 minut
Rodzaj rozgrywki:Rywalizacja, negocjacje
Projektant:Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka

Dla kogo: dla fanów staroszkolnych planszówek, prozy Franka Herberta i negocjacji

Dune (oryginalnie od Avalon Hill, ale odświeżone w 2019 przez Gale Force Nine) jest znakomitą, zaskakująco wierną adaptacją Diuny Franka Herberta. Mechanika frakcji świetnie podkreśla to, z czego te frakcje były słynne w literackim pierwowzorze, szata graficzna odpowiada estetyce Diuny, a plansza i wiele zagrywek będą bardzo znajome dla fanów powieści.

planszowka dune

Co najważniejsze jednak: nawet dla osób nieobeznanych z książkami Herberta Dune pozostałe znakomitą, skomplikowaną, staroszkolną planszówką wymagającą planowania, negocjacji i świadomości, że każdy pracuje na swój własny sukces i za plecami kryje sztylet. Gale Force Nine zadbało o wysokiej jakości elementy, które będą wyglądać znakomicie po przygotowaniu wszystkiego do gry.

Cechy kluczowe
 • Doskonały prezent dla fana science fiction Franka Herberta
 • Złożona strategiczno-negocjacyjna rozgrywka
 • Wysokiej jakości elementy
 • Urzekająca szata graficzna

Munchkin

Liczba graczy:3-6
Kategoria wiekowa:12+
Szacowany czas rozgrywki:90 minut
Rodzaj rozgrywki:Rywalizacja
Projektant:Steve Jackson

Dla kogo: dla ludzi z poczuciem humoru i skłonnością do kantowanie

Munchkin jest jedną z tych karcianek, które się nie nudzą. Zawdzięcza to po części humorystycznej konwencji nabijającej się z klasycznego fantasy, mitologii Cthulhu, superbohaterów, filmów o zombie… zależnie od zakupionego zestawu. Inną częścią składową Munchkina jest to, że to naprawdę dobra gra z jasnymi zasadami, przezabawnymi grafikami i klarowną ścieżką do zwycięstwa.

munchkin planszowka

Jest to też gra bez drastycznych mechanik, a konflikt między graczami sprowadza się głównie do tego, że inni gracze mogą pomagać potworom i utrudniać osiągnięcie magicznego dwudziestego poziomu oznaczającego zwycięstwo. Munchkin jest szalenie popularny, ale zawsze jest szansa na to, że osoba, dla której szukasz prezentu jeszcze nie ma żadnego wariantu Munchkina. Pora to naprawić!

Cechy kluczowe
 • Dostępny w wielu wariantach tematycznych
 • Proste zasady
 • Świetna oprawa graficzna
 • Świetne poczucie humoru

Small World of Warcraft

Liczba graczy:2-5
Kategoria wiekowa:8+
Szacowany czas rozgrywki:40-80
Rodzaj rozgrywki:Strategia, rywalizacja
Projektant:Philippe Keyaerts

Dla kogo: dla fanów Warcrafta, młodszego rodzeństwa/znajomych, fanów strategii

Warcraft kojarzy się z legendarną serią strategii czasu rzeczywistego i niezłomnym MMORPG. Small World of Warcraft, wbrew nazwie, zajmuje się makroskalą: gracze walczą o dominację nad kontynentem złożonym z regionów-kafelków. Gracze mogą wybrać dla siebie po jednym z 16 ludów zamieszkujących Azeroth (od ludzi po Worgenów) i ruszać na podbój korzystając z mocy, strategii i dyplomacji.

planszowka-small-world-of-warcraft

Co ciekawe, dzięki przyjaznej szacie graficznej i niezbyt trudnym zasadom SwoW nadaje się na prezent zarówno dla doświadczonych fanów Warcrafta jak i dla dzieci od lat ośmiu. Do tej każda rozgrywka może wyglądać inaczej dzięki modularnej planszy i dziesiątkom możliwych kombinacji 16 ras i 20 mocy. Small WoW zdecydowanie może wystarczyć na długie godziny i wiele rozgrywek.

Cechy kluczowe
 • Świetnie wygląda
 • Idealne dla fanów Warcrafta i strategicznych planszówek
 • Każda rozgrywka jest bardzo odmienna
 • Nadaje się na prezent dla dzieci od lat ośmiu

Liski: Ojojanie

Liczba graczy:1-5
Kategoria wiekowa:12+
Szacowany czas rozgrywki:45 minut
Rodzaj rozgrywki:Współpraca
Projektant:Jacek Gołębiowski

Dla kogo: fanów komiksu Lisie Sprawy i lekkich gier przygodowych

Liski: Ojojanie to gra opowiadają o walce lisich bohaterów (Puchaterów) z koszmarami codzienności. Oczywiście koszmary nie byłyby koszmarami, gdyby można było sobie z nimi łatwo poradzić, wiec każdy wiąże się z inną kombinacją symboli zbieranych w trakcie rozgrywki. Zasady są przejrzyste i można je wyjaśnić i przyswoić w kilka minut, co znacząco zmniejsza próg wejścia.

gra liski ojojanie

Lisko: Ojojanie to druga edycja gry stworzonej na podstawie popularnego komiksu Lisie Sprawy i odwołuje się do niego nie tylko szatą graficzną stworzoną przez autorkę komiksu, ale także wieloma odwołaniami i żartami (takimi jak tytułowe ojojanie). To niesamowicie sympatyczna, pozytywna gra, którą można podarować zarówno dorosłym znajomym jak i młodszemu (od lat 12) rodzeństwu.

Cechy kluczowe
 • Oprawa graficzna stworzona przez autorkę materiału źródłowego
 • Wiele odniesień, które ucieszą fanów komiksu Lisie Sprawy
 • Przejrzyste zasady
 • Problemy, komplikacje i koszmary sympatyczniejsze niż w prawdziwym życiu

Twilight Imperium (IV Edycja)

Liczba graczy:2-6
Kategoria wiekowa:14+
Szacowany czas rozgrywki:240-480 minut
Rodzaj rozgrywki:Strategia, rywalizacja, negocjacje
Projektant:Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen

Dla kogo: dla strategicznych hardkorów

Twilight Imperium to opcja z wyższej półki dla zagorzałych fanów strategicznych planszówek. Nie jest to gra, którą można zakończyć w kwadrans albo pół godziny. Twilight Imperium to plan na całe popołudnie i możliwe, że nawet jeszcze kawałek wieczoru, jeśli trafi się na godnych przeciwników. Nikt nie obiecywał, że podbój galaktyki będzie szybki, prawda?

twilght imperium iv

Twilight Imperium (w tym najnowsza, IV edycja) zachwyca (i trochę też onieśmiela) poziomem złożoności zasad i możliwych zagrywek. Samo układanie mapy galaktyki potrafi zdecydować o porażce lub sukcesie jeśli się nie uważa. Zdecydowanie nie jest to gra dla każdego, ale dwukilogramowe pudło z setkami różnego rodzaju elementów na pewno uszczęśliwi Twojego znajomego fanatyka strategii.

Cechy kluczowe
 • Strategiczna planszówka z górnej półki cenowej
 • Złożona rozgrywka oparta o negocjacje, podbój, eksplorację, politykę…
 • Setki elementów
 • Pojedyncza gra może trwać kilka, kilkanaście godzin

Gry planszowe dla każdego

Powyższa lista powinna przestawia kilka opcji na prezent dla chrześniaka, dla dorosłych przyjaciół albo dla znajomych, których interesują tylko gry towarzyskie takie jak Munchkin. Jeśli jednak nic tutaj nie trafiłoby w gusta osoby, dla której szukasz prezentu, setki innych planszówek czekają w katalogu G2A.COM.