Gry planszowe dla całej rodziny na mile spędzony wieczór

Wieczór spędzony z grami planszowymi i karcianymi to znakomity pomysł na rodzinną integrację i wspólne spędzenie czasu w pozytywny sposób. Najlepsze gry familijne w niezmienionej formie niezależnie od tego, czy „dzieci” mają osiem czy 30 lat, a niektóre występują nawet w wariantach dostosowanych do wieku najmłodszych uczestników.

Na G2A.COM można znaleźć setki różnych gier, ciężko wybrać te najciekawsze i najlepiej pasujące na rodzinny wieczór przy stole i planszy. Dlatego przygotowaliśmy listę 10 propozycji, od których warto rozpocząć poszukania gry idealnej dla całej rodziny.

Tajniacy

Liczba graczy:2-8
Kategoria wiekowa:14
Szacowany czas rozgrywki:15 minut
Rodzaj rozgrywki:Grupowa rywalizacja
Projektant:Vlaada Chvátil

Tajniacy to gra o bardzo prostych zasadach, bardzo prosta w przygotowaniu i pobudzająca kreatywne, a nawet abstrakcyjne myślenie. Zasady są bardzo proste: dwie drużyny szpiegów próbują odnaleźć swoich ludzi na siatce kryptonimów na podstawie zagadkowych wskazówek szefów siatki szpiegowskiej. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza odnajdzie swoich szpiegów.

tajniacy gra planszowa

Co najlepsze, Tajniacy są dostępni w kilku wariantach dla kilku kategorii wiekowych. Domyślna wersja zalecana jest dla uczestników od 14 lat wzwyż, ale istnieje też Tajniacy Obrazki, wersja bardziej przyjazna dla dzieci od 10 lat wzwyż. Jest nawet wariant dla już dorosłych rodzin, Tajniacy Bez Cenzury z zauważalnie mniej grzecznym zestawem kryptonimów.

Cechy kluczowe
 • Kilka wariantów, dopasowanych do wieku najmłodszych uczestników
 • Pobudza myślenie
 • Setki kart w każdym z wariantów gwarantują wiele unikalnych rozgrywek
 • Proste zasady i przygotowanie

Catan

Liczba graczy:3-4
Kategoria wiekowa:10
Szacowany czas rozgrywki:60-120 minut
Rodzaj rozgrywki:Strategia, rywalizacja
Projektant:Klaus Teuber

Catan jest wciągającą, ślicznie opracowaną grą, o jakości której świadczy fakt, że pozostaje popularna ponad dwadzieścia lat i kilka edycji od daty premiery. Gra opowiada o kolonizacji nowo odkrytej tytułowej wyspy Catan, reprezentowanej jako modularna plansza składana z sześciokątnych kafelków. Każdy z graczy kontrolę własną kolonię, budując infrastrukturę, handlując, negocjując.

catan planszowka rodzinna

Chociaż Catan nie jest grą kooperacyjną, to nadal wymaga interakcji między graczami, ponieważ są małe szanse na to, by każda kolonia miała dostęp do wszystkich potrzebnych do rozwoju zasobów. Catan uczy planowania i negocjacji w bardzo przystępnej formie strategicznej planszówki, która nie przytłoczy nawet młodych uczestników zabawy: sugerowana kategoria wiekowa to od 10 lat wzwyż.

Cechy kluczowe
 • Wysokiej jakości elementy
 • Świetna planszowa strategia szlifowana przez dwadzieścia lat i pięć edycji
 • Modularna mapa: wygląda inaczej za każdym razem
 • Wielokrotnie nagradzana

Carcassonne

Liczba graczy:2-5
Kategoria wiekowa:7
Szacowany czas rozgrywki:30-45 minut
Rodzaj rozgrywki:Strategia, rywalizacja
Projektant:Klaus-Jürgen Wrede

Carcassonne nadaje się znakomicie na rodzinny planszówkowy wieczór. Pomimo współzawodnictwa nie występuje element aktywnego konfliktu, zasady są proste, a wygrana polega na planowaniu i odrobinie szczęścia. Kafelki i pionki mają też bardzo przyjazny, sympatyczny wygląd, czyniąc grę lekką, szybką i przyjemną. A na koniec można zrobić zdjęcie mapy jaką się wspólnie ułożyło!

carcassonne

Większość rozgrywki w Carcassonne sprowadza się do tego, że gracze na zmianę wykładają na stół kafelki tworząc spójną mapę z drogami, miastami i łąkami. Ukończone obiekty dają graczom punkty, które pozwolą wyłonić zwycięzcę gry kiedy każdemu skończą się kafelki. Carcassonne nadaje się nawet dla rodzin z dziećmi w wieku siedmiu lat wzwyż, ale daje mnóstwo frajdy niezależnie od wieku.

Cechy kluczowe
 • Ślicznie wykonane elementy
 • Niezwykle proste zasady
 • Efekt końcowy to ładnie wyglądająca mapa
 • Gracze starają się o kontrolę nad regionem, ale nie walczą między sobą

Dostępne są różne warianty tej gry planszowej: [link,64605]Carcassonne Junior,[/link][link,64604]Carcassonne Safari,[/link][link,64571]Carcassonne Star Wars,[/link][link,64603]Carcassonne Łowcy i Zbieracze[/link]

Dixit Odyseja

Liczba graczy:3-12
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:30 minut
Rodzaj rozgrywki:Opowiadanie historii, skojarzenia
Projektant:Jean-Louis Roubira

Dixit jest prosta w założeniach grą polegającą na tworzeniu skojarzeń na podstawie pięknie ilustrowanych kart. W każdej turze inna osoba staje się Bajarzem, przedstawiającym innym graczom skojarzenie lub hasło związane z jedną z kart które ma w ręce. Zadaniem graczy jest wybrać i przekazać bajarzowi jedną ze swoich kart, do której też pasuje to hasło. A potem robi się jeszcze ciekawiej.

planszowka dixit odyseja

Dokładne opisanie zasad i punktacji nie jest potrzebne, wystarczy wiedzieć, że nie są to rzeczy, które odwracają uwagę od ślicznych ilustracji i frajdy czerpanej z odgadywania co myślą inni gracze. Dixit nadaje się świetnie dla młodych graczy (zalecany wiek to od ośmiu lat wzwyż), ponieważ pobudza wyobraźnię i inspiruje do wczuwania się w to jak myślą inni uczestnicy. W sam na rodzinny wieczór.

Cechy kluczowe
 • Znakomite grafiki na kartach
 • Przejrzyste zasady punktacji
 • Dixit jest grywalny nawet w dwanaście osób
 • Zasady nie zakładają wywoływania konfliktów między uczestnikami

Uno

Liczba graczy:2-10
Kategoria wiekowa:6
Szacowany czas rozgrywki:30 minut
Rodzaj rozgrywki:Rywalizacja
Projektant:Merle Robbins

Uno powstało w 1981 I nadal jest jedną z najpopularniejszych, najbardziej dynamicznych i niespodziewanie dramatycznych gier karcianych. O co chodzi w Uno? O jak najszybsze pozbycie się kart z ręki. Jest jedno utrudnienie: można się pozbyć karty tylko jeśli pasuje kolorem, numerem lub symbolem do karty odrzuconej przez osobę działającą wcześniej w kolejce. Jest też kilka kart specjalnych.

uno karcianka rodzinna

Karty specjalne potrafią zmienić kierunek rozgrywki (znane z memów Uno Reverse), albo np. kazać innemu graczowi dociągnąć kilka kart, utrudniając mu wygraną. Uno jest wyborną rozrywką pełną zwrotów akcji, kiedy dobrze zagrana karta odbiera komuś szansę na wygraną. Proste zasady, często przezabawny tok gry i przyjazny, kolory projekt kart sprawia, że nadaje się nawet dla sześciolatków.

Cechy kluczowe
 • Kolorowa, dynamiczna, zabawna gra karciana
 • Nadaje się nawet dla małych dzieci
 • Istnieje wariant Uno Junior, który nadaje się nawet dla trzylatków
 • Przejrzyste zasady

7 Cudów Świata

Liczba graczy:2-7
Kategoria wiekowa:10
Szacowany czas rozgrywki:30 minut
Rodzaj rozgrywki:Strategia
Projektant:Antoine Bauza

W 7 Cudach Świata gracze przejmują kontrolę and jednym z antycznych miast i kierują jego rozwojem przez trzy ery pracując nad cudami, budując siłę militarną, gromadząc i wydając surowce na różne projekty. Większość interakcji z grą i innymi graczami jest dyktowana przez karty, które są podzielone na zestawy dla każdej z trzech epok.

7 cudow swiata planszowka rodzinna

Chociaż jednym z elementów gry jest porównywanie siły militarnej poszczególnych miast graczy, to 7 Cudów Świata nie przewiduje otwartych konfliktów, co najwyżej można przejąć cudze punkty zwycięstwa. Zasady i efekty mogą się w pierwszej chwili wydawać złożone, ale szybko można się ich nauczyć, a karty przystosowane dla osób z zaburzeniami rozpoznawania barw.

Cechy kluczowe
 • Szybka rozgrywka
 • Zasady tylko wyglądają na skomplikowane
 • Nowa edycja ma odświeżoną szatę graficzną i przeredagowane zasady
 • Ograniczona negatywna interakcja między graczami

Ubongo Extreme

Liczba graczy:2-4
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:30 minut
Rodzaj rozgrywki:Rywalizacja, łamigłówka
Projektant:Grzegorz Rejchtman

Ubongo Extreme jest ekstremalnie proste w koncepcji. Każdy z graczy ma planszę z polem złożonym z sześciokątów, oraz kilka kafelków, które trzeba wykorzystać, aby zakryć to pole.

ubongo extreme

To klasyczna łamigłówka, nieskomplikowana, ale satysfakcjonująca, kiedy gracze ścigają się by być pierwszą osobą, która rozwiąże swoją planszę. Proste, przyjemne, szybkie.

Cechy kluczowe
 • Banalnie proste założenia
 • Przyjemna łamigłówka
 • 64 plansze, 32 kafelki
 • W sam raz na przerwę między bardziej wymagającymi planszówkami

5 Sekund Junior

Liczba graczy:3-6
Kategoria wiekowa:6
Szacowany czas rozgrywki:30 minut
Rodzaj rozgrywki:Quiz
Wydawca:Magellan, Patch Products, Trefl

5 Sekund to znakomity quiz, który daje graczom tylko pięć sekund na podanie trzech trafnych odpowiedzi na zadane pytanie. Istnieją różne tematyczne warianty gry (np. Sport albo Podróże), ale jest też wariant dostosowany do gry z dziećmi: 5 Sekund Junior. Pytania są prostsze, w mniejszym stopniu opartę o wiedzę ogólna jakiej można oczekiwać od dorosłych czy nastolatków.

5 sekund junior

Co ciekawe, karty z pytaniami mają dwie strony: żółtą dla młodszych oraz czerwoną dla starszych dzieci. Dzięki temu grę można skalować do wieku najmłodszych uczestników. Podobnie jak w przypadku Tajniaków istnieje też 5 Sekund Bez Cenzury, w sam na spotkania między dorosłymi członkami rodziny mającymi ochotę zagrać w coś zabawnego.

Cechy kluczowe
 • 5 Sekund dobrze skaluje się do wieku grających, zależnie od kupionego wariantu
 • Presja czasu potrafi sprawić, że gracze udzielą zabawnych odpowiedzi
 • Kilkaset pytań wystarczy na wiele spotkań
 • W zestawie jest czasomierz i karty specjalne, np. dające więcej czasu do namysłu

Dobble

Liczba graczy:2-8
Kategoria wiekowa:7
Szacowany czas rozgrywki:15 minut
Rodzaj rozgrywki:Rywalizacja, spostrzegawczość
Projektant:Denis Blanchot, Jacques Cottereau, Guillaume Gille-Naves, Igor Polouchine

Dobble to ponad 50 okrągłych kart, na których znajduje się kilka różnych symboli. Istnieje kilka wariantów rozgrywki zmieniających dokładny przebieg, ale w każdym przypadku gracze szukają symbolu, który łączy ich własne (równocześnie odsłonięte) karty z już odsłoniętą kartą leżącą na stole. Kto pierwszy znajdzie symbol musi to zakomunikować i wskazać który symbol się zgadza.

dobble

Dobble wymaga refleksu i spostrzegawczości, tym bardziej, że symbole mogą być różnych rozmiarów, albo pod innym kątem, co dodatkowo komplikuje sprawy. Zasady gry zakładają pięć wariantów rozgrywki, wszystkie są intuicyjne i zmieniają warunki wygranej i zasady odsłaniania nowych kart. To świetna, dynamiczna, ćwicząca szybkie oko zabawa dobra nawet dla sześcioletnich dzieci.

Cechy kluczowe
 • Pojedyncza rozgrywka zajmuje tylko kilka minut
 • Wyraziste, wielokolorowe symbole
 • Poręczne pudełko pozwala zawsze mieć Dobble pod ręką
 • Dobre dla graczy w każdym wieku

Magic Maze – Weź i Czmychaj

Liczba graczy:1-8
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:15 minut
Rodzaj rozgrywki:Współpraca
Projektant:Kasper Lapp

Mag, Barbarzyńca, Krasnolud i Elf ruszyli na przygodę…ale brakuje im ekwipunku, więc ruszają zwędzić jakiś do centrum handlowego. Nie jest to jednak proste, ponieważ każdy gracz ma tylko jeden rodzaj akcji jaki może wykonać (np. ruch na północ), więc gra wymaga planowania i współpracy by doprowadzić bohaterów do ekwipunku i pomóc im uciec zanim skończy się czas.

Magic Maze – Weź i Czmychaj

Wszyscy gracze pracują wspólnie na sukces drużyny, więc współpraca i planowanie jest niezbędne, ale, co ciekawe, rozmawiać wolno rzadko, a główny sposób komunikacji to wymowne spojrzenia i pionek każący komuś coś zrobić. Magic Maze jest bardzo zabawne ze względu na swoje założenia, plansza jest modularna, więc wystarcza na wiele rozgrywek, a ograniczona komunikacja zwiększa napięcie.

Cechy kluczowe
 • Interesująca forma współpracy między graczami
 • Każdy gracz może wykonać tylko jedną akcję
 • Gracze wspólnie kontrolują wszystkie postacie
 • Przystosowana dla osób z zaburzeniami postrzegania kolorów

Fajne planszówki dla całej rodziny

Każdą z tych planszówek i karcianek warto mieć w domu, niektóre z nich od dłuższego czasu zajmują wysokie miejsca w rankingach najlepszych i najpopularniejszych gier. Plusem dobrej gry rodzinnej jest też to, że nada się świetnie na posiadówkę ze znajomymi – dwie pieczenie na jednym ogniu!