Gry planszowe na impreze | Polecane gry towarzyskie

Gry planszowe i karciane od dekad potrafią ożywić każdą imprezę i zapewnić rozrywkę między przekąskami i rozmowami.

Mają niezobowiązujące tempo, świetnie wyglądają na stole i świetnie integrują, nawet jeśli uczestnicy nie widzieli się od dawna i chcą nadrobić zaległości. Mając to na uwadze przygotowaliśmy kilka propozycji sprawdzonych i znakomitych gier planszowych (i karcianych), które nie tylko uratują was przed niezręcznymi ciszami i pozwolą zaimponować innym wiedzą i błyskotliwością, ale też niewysokim kosztem zapewniają rozrywkę wielu osobom na raz. Same zalety!

Tajniacy

Liczba graczy:2-8
Kategoria wiekowa:14
Szacowany czas rozgrywki:15 minut
Rodzaj rozgrywki:Współpraca, grupowe współzawodnictwo
Projektant:Vlaada Chvátil

Tajniacy to banalnie prosta w założeniach gra oparta na skojarzeniach słownych. Po rozłożeniu kart kryptonimów (domyślnie w układzie 5×5), szefowie siatki szpiegowskiej obu drużyn muszą na podstawie karty-klucza przekazać swoim zespołom które kryptonimy należą do ich własnej siatki. Wydaje się proste, ale szefowie mogą użyć tylko jednego słowa i liczby kart, których to słowo dotyczy.

tajniacy gra planszowa

Oczywiście są utrudnienia: jeśli twoja drużyna na podstawie twojej wskazówki wskaże szpiega drużyny przeciwnej: traci turę. To samo dzieje się, jeśli wskażą jednego z 7 niewinnych obserwatorów. Najgorzej, jeśli trafi się na zabójcę: to natychmiastowa przegrana. Tajniacy to świetna, angażująca intelektualnie i towarzysko gra, w którą może grać bez problemu nawet i ośmioro graczy.

Cechy kluczowe
 • 400 kryptonimów i 40 kart-kluczy w zestawie podstawowym wystarczy na bardzo długo
 • Jasne zasady
 • Dodatki wprowadzają nowe zestawy słów a nawet wersję dla dwóch osób
 • Ładna, czytelna szata graficzna

Dixit: Odyseja

Liczba graczy:3-12
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:30 minut
Rodzaj rozgrywki:Opowiadanie historii
Projektant:Jean-Louis Roubira

Niezależnie od wersji, Dixit jest znakomitą opcję imprezową dzięki prostym zasadom i interakcji między graczami tworzącej podstawę rozgrywki. Dixit: Odyseja to 84 karty, na podstawie których uczestnicy tworzą i odgadują skojarzenia. Zasady zmieniają się zależnie od liczby graczy (do 12 w Odysei), ale zawsze co turę zmienia się osoba przedstawiająca swoje skojarzenie.

planszowka dixit odyseja

Grafiki na kartach są bardzo ładnie opracowane, zasady bardzo proste do wyjaśnienia i zapamiętania. Wymyślanie skojarzeń i wybieranie odpowiednich kart w odpowiedzi wymaga kreatywności, a dobra znajomość osób, z którymi się gra pomaga w zdobywaniu punktów. Dixit to zdecydowanie świetna opcja do rozważenia, jeśli szykujecie imprezę ze znajomymi.

Cechy kluczowe
 • 84 ślicznie ilustrowane karty
 • Skaluje się do nawet 12 uczestników
 • Świetne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci
 • Buduje kreatywność

5 Sekund

Liczba graczy:3-6
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:15-30 minut
Rodzaj rozgrywki:Quiz
Wydawca:Trefl

5 sekund jest ma tak proste zasady, że przeczytanie tego wpisu zajmie więcej czasu, niż ich zapamiętanie. 5 Sekund to quiz, który daje uczestnikom tylko tytułową ilość czasu na podanie trzech odpowiedzi na zadane pytanie. Gra występuje w kilku wariantach tematycznych, jak Sport i Podróże, dzięki czemu nietrudno dopasować grę do preferencji gości na imprezie.

5 sekund sport i podróże

Pytania nie są trudne, ale presja czasu sprawia, że najbardziej oczywiste odpowiedzi stają się wyzwaniem. W każdym zestawie 5 Sekund jest kilkaset pytań, plansza, karty specjalne oraz oczywiście czasomierz. To świetna, szybka gra, nadająca się zarówno na rozruszanie zabawy, jak i na przerwę między czymś cięższym i bardziej wymagającym. Zawsze można znaleźć chwilę na 5 Sekund.

Cechy kluczowe
 • Szybki quiz
 • Kilka wersji tematycznych
 • Banalne zasady
 • Kilkaset pytań w każdym zestawie

Carcassone

Liczba graczy:2-5
Kategoria wiekowa:7
Szacowany czas rozgrywki:30-45 minut
Rodzaj rozgrywki:Współzawodnictwo
Projektant:Klaus-Jürgen Wrede

Carcassone to klasyczna, prosta, i dynamiczna gra planszowa, w której gracze wspólnie tworzą region z kafelków i walczą o kontrolę. W miarę upływu czasu region wzbogaca się o nowe drogi, mosty, miasta i lokacje. Mapa, jaka zostaje po rozgrywce potrafi wyglądać imponująco, tym bardziej, że była stworzona wspólnymi siłami, nawet jeśli bezwzględna walka o dominacja była prawdziwą motywacją.

caracassonne planszówka star wars

Oczywiście w grę wchodzi niemało strategii: dobre planowanie zwiększa szansę na przejęcie kontroli albo na zablokowanie przeciwników. Carcassone jest też dostępne w różnych wersjach, np. zamienia średniowieczny region na Galaktykę ze Star Wars. Jeśli szukacie gry, która nie zajmuje dużo uwagi, ale nadal daje dużo satysfakcji i skutkuje ciekawie wyglądającą planszą, Carcassone pasuje idealnie.

Cechy kluczowe
 • Świetnie wykonane elementy składowe
 • Proste zasady, satysfakcjonująca rozgrywka
 • Wspólne tworzenie regionu i walka o kontrolę
 • Kilka wersji tematycznych

Gry w towarzystwie cieszą bardziej

To tylko kilka specjalnie wybranych gier, ale nasz katalog oferuje setki tytułów gwarantujących znakomitą zabawę. Każdy znajdzie coś w sam na planowaną imprezę, tym bardziej, że można wyszukiwać po liczbie graczy, aby znaleźć grę, w którą będą mogli zagrać wszyscy goście!