Najlepsze gry planszowe na 2021

Chociaż gry komputerowe (i konsolowe) dominują w kwestii interaktywnej rozrywki, gry planszowe przeżywają swoisty renesans, między innymi dzięki serwisom crowdfundingowym. Co roku wychodzi olbrzymia liczba gier planszowych, karcianych, kooperacyjnych jak i opartych na współzawodnictwie.

Jedną z zalet „gier bez prądu”, niedostępną większości gier cyfrowych jest to, że stanowią świetny pretekst by zaprosić znajomych na kilka godzin wciągającego grania, z przekąskami, napojami, i w dobrym towarzystwie. Planszówki też pasują na niejedną imprezę, a fajne planszówki dla młodzieży i dla dzieci są świetnym pomysłem na świetlicę w szkole albo domu kultury.

Oczywiście jest też coś satysfakcjonującego w rzucaniu kostkami, przesuwaniu pionków, albo zagrywaniu kart. Kontrolery, za wyłączeniem może joysticków, nie zawsze są w stanie to zastąpić.

Mając to na uwadze, poniżej przedstawiamy kilka interesujących propozycji towarzyskich gier planszowych, obejmujących dość szeroki zakres kategorii, nastrojów i rodzajów rozgrywki. Wiele z nich od kilku lat pozostaje w rankingach najlepszych gier planszowych.

Poniżej znajdziecie opis najlepszych gier planszowe polecanych przez G2A i dostępnych w dobrej cenie.

Dune

Liczba graczy:2-6
Kategoria wiekowa:14
Szacowany czas rozgrywki:120 minut
Rodzaj rozgrywki:Negocjacje, współzawodnictwo, współpraca
Projektant:Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka

Gale Force Nine odświeżyło klasyczną planszówkę na podstawie prozy Franka Herberta, stworzoną w 1979 roku przez Avalon Hill. Pomimo odświeżonej szaty graficznej, Dune od GF9 pozostaje świetną staroszkolną, złożoną planszówką. Gracze wcielają się w przywódców sześciu frakcji walczących o kontrolę nad Arrakis, jedyną planetą na której można zdobyć przyprawę poszerzającą świadomość.

planszowka dune

Każda frakcja jest spójna z tym, jak została opisana w powieści, co znajduje przełożenie na ich mechaniki i warunki wygranej. Gra jest znakomita nawet we dwójkę, ale staje się prawdziwie wybitna z kompletem graczy snujących plany, tworzących sojusze i próbujących przechytrzyć pozostałych. Dune to fenomenalna gra dla każdego, kto lubi wymagające gry skupione na interakcji z resztą graczy.

Cechy kluczowe
 • Sześć frakcji zaczerpniętych prosto z kart powieści
 • Znakomita szata graficzna
 • Złożona rozgrywka
 • Interakcje między graczami są fundamentem rozgrywki

Nemesis

Liczba graczy:1-5
Kategoria wiekowa:12
Szacowany czas rozgrywki:90-180 minut
Rodzaj rozgrywki:Cześciowa współpraca
Projektant:Adam Kwapiński

Nemesis jest idealną planszówką dla każdego, kto lubi filmy z serii Obcy, zwłaszcza Ósmego Pasażera Nostromo. Każdy gracz wciela się w innego członka załogi statku Nemesis, świeżo wybudzonego z hibernacji. Jak się okazuje, na statku pełno jest zabójczych obcych, silniki nie działają, a nawigacja wymaga ręcznego ustawienia. Jest źle, a załoganci mają jeszcze swoje własne misje do wypełnienia.

nemesis gra planszowa

Dodatkowo każdy członek załogi posiada własny zestaw specjalnych umiejetności, które zwiększają szansę na przeżycie i pomagają wypełnić wylosowane tajne misje. Nemesis jest też świetnie wykonane. Plansza, figurki i karty wyglądają znakomicie i są wysokiej jakości jest wysokiej jakości, jest też ciekawa mechanika sprawdzania kart skażenia w specjalnym „skanerze” ujawniajacym ukryte symbole.

Cechy kluczowe
 • W sam raz dla fanów Obcego
 • Interesujące interakcje między graczami dzięki ukrytym losowanym motywacjom
 • Wysokiej jakości elementy
 • Kilka ciekawych dodatków

Aeon’s End

Liczba graczy:1-4
Kategoria wiekowa:14
Szacowany czas rozgrywki:60 minut
Rodzaj rozgrywki:Współpraca, budowanie talii
Projektant:Kevin Riley

W Aeon’s Enmd gracze mają za zadanie obronić miasto Gravehold przed atakiem potworów. Chociaż gra polega na budowaniu talii, to wprowadza kilka ciekawych zmian wobec zwyczajowych mechanik gier karcianych, co ma symulować chaos bitwy. Oznacza to, na przykład, że kolejność tur graczy się zmienia, a talia nie jest tasowana. Można nawet grać samodzielnie, w razie potrzeby lub chęci.

planszowka aeons end

Gra posiada naprawdę fajny klimat, a mechaniki dobrze przekazują realia świata przedstawionego. Aeon’s End wystarcza również na wiele rozgrywek, pomimo kooperatywnej natury rozgrywki. Oczywiście jak na grę karcianą przystało, Aeon’s End otrzymało też bardzo ładną szatę graficzną, zarówno w podstawce jak ich w dodatkach dodających nowe zagrożenia i nowe możliwości.

Cechy kluczowe
 • Wystarcza na wiele rozgrywek, także solo
 • Klimatyczne grafiki
 • Kilka dodatków
 • Kilka rozwiązań odróżniających AE od typowej karcianki

Small World of Warcraft

Liczba graczy:2-5
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:40-80 minut
Rodzaj rozgrywki:Współzawodnictwo
Projektant:Philippe Keyaerts

Przejmij kontrolę nad ludami, które zamieszkują na Azeroth is rusz do walki o dominację nad kontynentem. Small World of Warcraft dodaje świat i atmosferę świata stworzonego przez Blizzard Entertainment do już istniejącej planszówki Small World i efekt końcowy jest znakomity. Gra pozwala nawet na sojusze w stylu Przymierza i Hordy w wariancie drużynowym.

planszowka-small-world-of-warcraft

Small World of Warcraft znakomicie zaadaptował charakterystyczną estetykę Warcrafta, dzięki czemu postacie i jednostki wyglądają dokładnie tak, jak powinny. Gra wystarcza też długo dzięki temu, ze mapa jest modularna, a wariant drużynowy zmienia dynamikę rozgrywki kiedy gracze zaznajomią się już z domyślnym trybem rozgrywki. Pozostaje tylko wybrać jakim ludem chcecie ruszyć na podbój.

Cechy kluczowe
 • Połączenie Warcrafta i Small World
 • Świetnie odwzorowuje estetykę serii Blizzarda
 • Opcjonalny wariant drużynowy dla fanów Przymierza i Hordy
 • Proste zasady

Sanctum

Liczba graczy:2-4
Kategoria wiekowa:12
Szacowany czas rozgrywki:90 minut
Rodzaj rozgrywki:Współzawodnictwo
Projektant:Filip Neduk

Tytułowe Sanctum to ostatnie miasto, które nie zostało jeszcze opanowane przez piekielne siły Lorda Demonów. Gracze wcielają się w w bohaterów, którzy próbują poradzić coś na armie ciemności. Jeśli to brzmi podobnie do serii Diablo, to całkiem słusznie, ponieważ Sanctum było wyraźnie zainspirowane przez produkcję Blizzarda. Nawet oprawa graficzna i styl kart postaci jest znajomy.

planszowka sanctum

W trakcie rozgrywki gracze będą walczyć z demonami, zdobywać coraz lepszy ekwipunek i odblokowywać nowe umiejętności. Nie jest to jednak gra dla fanów interakcji między graczami, ponieważ tutaj jest niemal nieistniejąca, a wygrywa osoba, która po pokonaniu Lorda Demonów ma najwięcej życia.

Cechy kluczowe
 • Bardzo ładnie wykonane figurki
 • Idealna planszówka dla fanów Diablo
 • Ciekawe elementy RPG
 • Znakomity klimat

Brzdęk! W! Kosmosie! Raban w próżni

Liczba graczy:2-4
Kategoria wiekowa:12
Szacowany czas rozgrywki:45-90 minut
Rodzaj rozgrywki:Kooperacja (?), budowanie talii
Projektant:Paul Dennen

Grupka złodziei zorganizowała napad na okręt flagowy kosmicznego władcy Eradikatusa. Dotarli już na pokład, teraz muszą tylko zdobyć precjoza i uciec zanim ktokolwiek zauważy ich obecność. Aby tego dokonać, muszą umiejętnie zagrać karty jakie rozdał im los. Dosłownie, bo Brzdęk! W! Kosmosie! Jest grą planszową napędzaną przez talię różnorakich kart.

Brzdęk! W! Kosmosie! Raban w próżni

Rozpoczynając turę trzeba zagrać pięć kart z ręki, z których każda ma różny zestaw ikon wskazujących o ile pól można się ruszyć, siłę w starciach, albo ile zyskuje się waluty na zakup nowych kart. Mapa składana jest w większości dowolnie, z kilku modułów, a w trakcie rozgrywki gracze zetkną i zetrą się z kilkoma frakcjami, wszystko rozstrzygane za pomocą zagrywanych kart.

Cechy kluczowe
 • Modularna mapa daje dobry pretekst by wracać do gry by spróbować nowych konfiguracji
 • Łatwe do zrozumienia i zapamiętania zasady
 • Opcjonalne aplikacja na smartfony i tablety pozwala grać solo
 • Podobny do oryginalnego Brzęku!, ale bardziej rozbudowany

Dostępne gry z tej serii:

 • [link,64544]Brzdęk! Ekspedycje po Złoto i Pajęczyny[/link]

Fluxx: Rick and Morty

Liczba graczy:2-6
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:5-30 minut
Rodzaj rozgrywki:Budowanie talii, zmienne zasady
Projektant:Andrew Looney

Fluxx jest dziwną grą, ponieważ jej zasady podlegają ciągłym zmianom, zależnym od tego, jakie karty zostały zagrane. Jedynym pewnikiem jest to, że zaczynają grę trzyma się trzy karty, ale to, ile trafia do ręki później, ile można dobrać, albo ile fantów mogą mieć na ręce gracze. Nic dziwnego, że jeden z wariantów gry połączył siły z nieokiełznanie śmiesznym serialem Rick and Morty.

Fluxx Rick and Morty

Gra potrafi się też skończyć bardzo szybko, ponieważ zmienne warunki wygranej oznaczają, że ktoś po jednej czy dwóch turach może spełniać nowy ustalony cel. Jeśli doda się do tego humor i estetykę typową dla serialu Dana Harmona i Justina Roilanda tworzy się mieszanka wybuchowa, idealna dla fanów nieczystych, ale legalnych wedle zmieniających się wciąż zasad, zagrywek.

Cechy kluczowe
 • Wariant znanej gry karcianej Fluxx w sam raz dla fanów Ricka i Morty’ego
 • Świetna na szybką partyjkę na imprezie
 • Podstawy zasad są bardzo łatwe do wyjaśnienia
 • Bardzo dynamiczna rozgrywka

KeyForge: Zderzenie Światów – Pakiet startowy

Liczba graczy:2
Kategoria wiekowa:14
Szacowany czas rozgrywki:15-45 minut
Rodzaj rozgrywki:Współzawodnictwo, gra karciana
Projektant:Richard Garfield

Keyforge jest projektem karkołomnym, ponieważ obiecuje, że każda wydana talia jest nie tylko kompletna i niewymagająca modyfikacji, ale także niepowtarzalna. Co więcej: zestaw startowy zawiera dwie talie, podstawową instrukcję, maty i dość znaczników, aby dwoje graczy mogło bez problemu zacząć swoją przygodę zaraz po rozpakowaniu pudełka z grą.

KeyForge: Zderzenie Światów - Pakiet startowy

Celem gry jest wykucie trzech Kluczy, do czego potrzeba 6 sztuk surowca o nazwie Æmber, zdobywanego na wiele różnych sposobów. Oczywiście po drodze trzeba zbierać artefakty i wywoływać stworzenia, bo przeciwnik ma ten sam cel, a kto pierwszy, ten lepszy. KeyForge jest rozbudowana karcianką, ale omija wyzwania i problemy związane z budowaniem talii od zera.

Cechy kluczowe
 • Pakiet Startowy jest sam w sobie planszówką (karcianką) dla dwojga
 • Zaskakująco bogata strona narracyjna
 • Zderzenie Światów dodaje nowe treści zamiast zastępować poprzednie
 • Każda talia jest niepowtarzalna

Pandemic

Liczba graczy:2-4
Kategoria wiekowa:8
Szacowany czas rozgrywki:45 minut
Rodzaj rozgrywki:Kooperacja
Projektant:Matt Leacock

Cztery zabójcze choroby zaczęły siać spustoszenie na czterech kontynentach. W związku z tym gracze wcielają się w starannie wylosowany zespół naukowców, którego każdy reprezentant posiada inną specjalizację, a co za tym idzie: unikalne zdolności. Przebieg epidemii jest określany za pomocą dedykowanej talii kart, dyktującej przebieg wydarzeń, na które muszą zareagować gracze.

Pandemic - the board game

Warunkiem wygranej jest opracowanie leków na wszystkie cztery szalejące zarazy, natomiast przegrana następuje, kiedy choroba rozprzestrzeni się zbyt wiele razy, albo wyczerpią się odpowiednie karty i znaczniki. Tak wymagające warunki zmuszają graczy do współpracy i dobrego planowania, bo żaden z naukowców nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie.

Cechy kluczowe
 • Rozgrywka jest oparta na kooperacji między graczami, dobra na familijne spotkania
 • W przeciwieństwie do komputerowego Plague Inc. tutaj walczy się przeciwko zarazom
 • Kilkoro różnych naukowców ze zróżnicowanymi zdolnościami
 • Wysokiej jakości elementy

Terraformacja Marsa

Liczba graczy:1-5
Kategoria wiekowa:12
Szacowany czas rozgrywki:120 minut
Rodzaj rozgrywki:Strategiczne współzawodnictwo
Projektant:Jacob Fryxelius

Tytułowy proces oznacza działania mające przekształcić powierzchnię Marsa w sposób pozwalający na rozwój życia takiego jakie znamy na Ziemi. Gracze wcielają się w przedstawicieli korporacji, które mają tę terraformację przeprowadzić, każda z nich w sposób bardziej odpowiadający ich specjalnościom. Sukces jest mierzony trzema wskaźnikami.

Terraformacja Marsa (edycja Gra Roku)

Trzeba podnieść temperaturę, nasycić atmosferę tlenem I stworzyć dość oceanów aby mogła powstać zbliżona do ziemskiej pogoda. Rozgrywka toczy się na mapie podzielonej na heksy reprezentujące sektory Marsa, na których będą układane kafelki, znaczniki rozkładane według decyzji graczy i kart właściwych korporacjom wybranym\wylosowanym przez graczy.

Cechy kluczowe
 • Szansa, by nauczyć czegoś ciekawego na temat komplikacji związanych z kolonizacją Marsa
 • Ograniczona liczba interakcji między graczami, ale warto bacznie obserwować ich decyzje
 • Duży nacisk na użycie kart, zwłaszcza w celu rozgrywania projektów terraformacyjnych
 • Jedna z najlepszych planszówek ostatnich lat

Twilight Imperium: Świt nowej ery (IV edycja)

Liczba graczy:3-6
Kategoria wiekowa:14
Szacowany czas rozgrywki:240-480 minut
Rodzaj rozgrywki:Strategiczne współzawodnictwo
Projektant:Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen

Twilight Imperium nie jest z tych gier, które można rozegrać na szybko, lepiej zarezerwować sobie całe popołudnie, bo są duże szanse, że zabawa rozciągnie się do sześciu albo ośmiu godzin. Edycja z podtytułem „Świt nowej ery” kontynuuje tradycje serii, oferując graczom przejrzyste zasady i niezwykle wciągającą strategiczną rozgrywkę, która nie męczy nawet po wielu godzinach.

Twilight Imperium: IV edycja

Chociaż każdy z graczy ma tylko jedną akcję (w trzech wariantach), rozgrywka jest urozmaicana dość łatwo rozstrzyganymi bitwami oraz negocjacjami między graczami. Zawieranie umów, sojuszy i paktów jest dość istotnym elementem, który potrafi interesująco skomplikować, a tym samym przedłużyć, zabawę. Twilight Imperium: Świt Nowej Ery to znakomita planszowa strategia.

Cechy kluczowe
 • Rozgrywka potrafi zająć całe popołudnie i zahaczyć o wieczór
 • Wiele wysokiej jakości elementów
 • Dosyć wysoki poziom złożoności i trudności, pomimo przejrzystych zasad
 • Zajmuje wysokie pozycje wielu rankingów najlepszych gier planszowych nawet w 2020

Twoja tura

Istnieją tysiące gier planszowych, wśród których można szukać swojej nowej ulubionej. Powyższa piętnastka jest dobrym punktem zaczepienia dla osób, które jeszcze nie mają wielkiego doświadczenia z planszówkami, ale może zawierać też kilka propozycji, które mogły wcześniej umknąć tym doświadczonym w temacie. Wszystkie są jednak warte polecenia i pozostają wśród najlepszych gier planszowych dostępnych na rynku polskim w 2021.