Immersja w ostatnich latach stała się modnym hasłem, które przez to straciło większość swojego znaczenia.

Dla każdego oznacza ono coś innego i chyba nikt do tej pory nie zgodził się w kwestii co tak naprawdę niszczy immersję, za wyjątkiem może nachalnych, skomplikowanych interfejsów lub pewnych elementów w trybie multi.

Dla ułatwienia przyjmijmy taką definicję: gra immersyjna to taka, w której czujemy się postacią na ekranie, a nie kimś przed komputerem, a także częścią świata przedstawionego dzięki konstrukcji rozgrywki. Można by się tutaj sprzeczać i sprzeczać, ale raczej nie w przypadku tych elementów.

Rzućmy zatem okiem na nieco immersyjnych gier, OK
NameReleaseGenre
Death Stranding | Director's Cut (PC) 2022-03-30 Action
No Man's Sky (PC) 2016-08-12 Adventure
Grand Theft Auto V 2015-04-14 Adventure
Red Dead Redemption 2 2018-10-26 RPG
Deus Ex Human Revolution 2013-10-25 RPG
Dishonored 2012-10-12 Adventure
Fallout: New Vegas Ultimate Edition 2010-10-21 Adventure
Gothic 2: Gold Edition 2010-01-13 Adventure
Risen 2009-10-30 RPG
Hellblade: Senua's Sacrifice 2017-08-08 Adventure
Kingdom Come: Deliverance 2018-02-13 Adventure
Mad Max 2015-09-01 Adventure
Mount & Blade: Warband 2010-03-31 Adventure
Mount & Blade II: Bannerlord 2020-03-31 RPG
Subnautica 2018-01-23 Adventure
Yakuza 0 2018-08-01 Adventure
Yakuza 6: The Song of Life 2021-03-25 Action
S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl 2007-03-20 RPG
The Witcher 3: Wild Hunt GOTY Edition 2015-05-18 RPG
BioShock Remastered 2016-09-15 Action & Shooter
Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2004-11-16 Adventure
Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 2023 RPG
The Stanley Parable 2013-10-17 Adventure
Alien: Isolation 2014-10-06 Action & Shooter
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition 2016-10-27 Adventure
Dead Space Remake 2023-01-27
Metro 2033 Redux 2014-08-27 Horror

Ghost of Tsushima

Premiera:2020-07-17
Gatunek:Akcja

Ghost of Tsushima to niezwykłe osiągnięcie. To nie tylko przepięknie odtworzona japońska wyspa Cuszima z czasów pierwszej inwazji Mongołów, ale również niesamowicie immersyjna produkcja.

Osiągnięto to w głównej mierze dzięki diegetycznej, klimatycznej nawigacji, typu liści lecących w kierunku kolejnego zadania lub zwierząt prowadzących do sekretów.

Gramy jako Jin Sakai, jedyny ocalały po pierwszym starciu z Mongołami. Jin jest zdeterminowany, by pokonać najeźdźców i przegnać ich z Cuszimy, a gra wymaga od nas podejmowania wyborów. Czy będziemy honorowymi wojownikami czy postawimy na drogę sabotażysty/zabójcy? To przepiękna produkcja, a jej autentyzm sprawia, że łatwo przepaść w świecie przedstawionym.

Kluczowe cechy
 • W głównej mierze jest to gra dla pojedynczego gracza, ale są też opcje multi
 • Subtelnie kieruje do kolejnego celu
 • Interesująca tematyka: inwazja Mongołów na Japonię
 • Świetny system walki

Death Stranding

Premiera:2020-07-14
Gatunek:Akcja

Ciężko jest wyjaśnić czym jest Death Stranding, lepiej jest po prostu w nie zagrać. Gra rozgrywa się w USA po dziwnej katastrofie spowodowanej przez międzywymiarowe zjawiska.

Toksyczny deszcz wszystko błyskawicznie postarza, dziwaczne stwory nie z tego świata nękają podróżnych, a komunikacja twarzą w twarz mocno utrudniona, dzięki czemu kurierzy tacy jak Sam Porter Bridges, nasza postać, mają robotę, do tego niezwykle ważną.

Nasze zadanie to podróżować po rozległych mapach i dostarczać paczki do odizolowanych kolonii, a także tworzyć połączenia między różnymi miejscami dzięki nowym drogom czy tyrolkom, itp. To dziwaczna gra, ale przy tym zaskakująco relaksująca. Samotne podróże naprawdę potrafią wciągnąć w nietypowe uniwersum Death Stranding.

Kluczowe cechy
 • Pomóż ludziom odizolowanym po apokalipsie odzyskać kontakt
 • Bardzo dobra symulacja fizyki transportu
 • Długie, samotne wędrówki po nieprzyjemnych, wrogich ziemiach
 • Dziwaczna opowieść z gatunku science fiction

The Legends of Zelda: Breath of the Wild

Premiera:2017-03-03
Gatunek:Akcja

Czasami immersja w grze oznacza, że jesteśmy w stanie robić rzeczy, które teoretycznie powinny być możliwe.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild daje nam różne narzędzia i pozwala nam się bawić fizyką gry, w tym rozwiązywaniem zagadek na przemyślne i nieraz całkiem spektakularne sposoby. Dodajmy do tego kolorowy, bujny, otwarty świat i otrzymujemy grę, w którą warto się zanurzyć.

Co do fabuły, to gramy jako Link, wybudzony po stu latach leczniczego letargu. Zelda dalej trzyma Ganona w magicznej barierze, a Hyrule, które znał, już nie istnieje. Nasze zadanie to odzyskać moc i zmierzyć się z Ganonem, ale to do nas należy decyzja kiedy to nastąpi. Można zrobić to od razu, można też kazać Zeldzie czekać na to, aż pozbieramy wszystkie nasiona Korok.

Kluczowe cechy
 • Szczegółowa fizyka
 • Bardzo interesujący system gotowania
 • Otwarty świat pełen sekretów i dodatkowych aktywności
 • Jest spin-off, Hyrule Warriors, powstaje również sequel

No Man’s Sky

Premiera:2016-08-12
Gatunek:Akcja

Pomimo nieudanej premiery No Man’s Sky stało się fantastyczną produkcją o eksplorowaniu nieskończonej liczby galaktyk.

Są tutaj pewne aspekty surwiwalove, ale kluczowe jest tutaj latanie od planety do planety i odkrywanie nowych tajemnic i obcych form życia. Liczne aktualizacje przyniosły także takie ciekawe rzeczy jak tryb dla wielu graczy i budowanie baz.

Rozmiar uniwersum NMS oznacza, że nigdy nie skończą się nam planety do zbadania, a jeśli chcemy podążać za wątkiem głównym, to musimy dekodować obce języki i starać się dotrzeć do serca galaktyki. Jeśli szukacie niesamowitej kosmicznej przygody, to właśnie ją znaleźliście.

Kluczowe cechy
 • Wszechświat tutaj nie jest nieskończony, ale takie wrażenie sprawia
 • Proceduralnie generowane planety i ich fauna
 • Jak odkryjecie zupełnie nowe stworzenie, którego nikt wcześniej nie widział, to możecie je nazwać
 • Można tutaj nawet budować bazy

Grand Theft Auto 5

Premiera:2015-04-14
Gatunek:Akcja

Seria GTA oferuje jedne z najbardziej immersyjnych miast w grach, a piąta jej część to najbardziej imponujące pod tym względem dokonanie marki do tej pory.

Po przejściu przez sekwencje wprowadzające możecie wreszcie rozpocząć zwiedzanie niezwykle szczegółowego miasta Los Santos, bawić się w przestępcę lub po prostu grać w różne mini-gierki.

GTA V opowiada o losach trójki kryminalistów: Michaela, Trevora i Franklina. Koleje losu sprawiają, że muszą pracować razem pomimo konfliktów między nimi. Jak nie wykonujecie w danym momencie żadnej misji i po prostu się szwendacie po mieście, to możecie przełączać się pomiędzy bohaterami i widzieć wydarzenia z ich perspektywy.

Kluczowe cechy
 • Trzech grywalnych kryminalistów, każdy inny
 • Tętniący życiem tryb online
 • Duży świat do odkrycia pełen ciekawych aktywności
 • Interesująca fabuła

Red Dead Redemption 2

Premiera:2019-11-05
Gatunek:Akcja

Stworzone przez twórców GTA V Red Dead Redemption 2 poszło całkowicie w immersję.

Zamiast współczesnego miasta gdzieś w Kalifornii, RDR2 rzuca nas na dawny Dziki Zachód pod koniec XIX wieku. Jako Arthur Morgan będziemy świadkiem i odegramy ważną rolę w wydarzeniach, które przyniosły kres grupie bandytów pod przywództwem Dutcha van Der Linde. Możemy też po prostu żyć jako część świata przedstawionego.

Dbałość o szczegóły w Dead Red Redemption 2 jest po prostu niesamowita. Każda aktywność ma rozbudowane animacje. Można polować na zwierzynę, brać udział w pojedynkach rewolwerowców, używać pierwszych aparatów fotograficznych i tak dalej. Można też po prostu szczotkować wierzchowca lub zjednywać sobie przyjaciół/robić sobie wrogów za pomocą płynnego systemu dialogów. Jest tutaj co robić!

Kluczowe cechy
 • Piękny świat oparty na XIX-wiecznym USA
 • Można stworzyć własną bandę oprychów w Red Dead Online
 • Niezwykła dbałość o szczegóły
 • Prequel Red Dead Redemption z 2010

Deus Ex: Human Revolution

Premiera:2013-10-25
Gatunek:RPG

Gry z serii Deus Ex są na dobrą sprawę immersyjnymi symulatorami cyborgów.

W Human Revolution gramy jako Adam Jensen, były policjant, a dziś szef ochrony Sarif Industries, korporacji specjalizującej się w tworzeniu protez i augmentacji cybernetycznej. W trakcie ataku na placówkę badawczą dostaje bardzo srogi łomot, po którym do przeżycia potrzebuje mnóstwa implantów. Cóż, nigdy się o to nie prosił.

Odsuńmy jednak problemy egzystencjalne na bok. Cybernetyczne wszczepy dają Adamowi bardzo ciekawe możliwości interakcji ze światem, a perspektywa pierwszej osoby to dosłownie widok z oczu bohatera. Świat sprawia wrażenie namacalnego, szczególnie jak podnosimy bardzo ciężkie klamoty lub włamujemy się do komputerów. Czytanie cudzych e-maili jest chamskie, ale dzięki temu uniwersum Human Revolution jest dużo bardziej realistyczne.

Kluczowe cechy
 • Czołganie się w wentylacji daje dużo frajdy
 • Cybernetyczne implanty pozwalają na ciekawą interakcję ze światem
 • Świetny prequel pierwszego Deus Ex
 • Mocne wpływy transhumanizmu

Dishonored

Premiera:2012-10-11
Gatunek:Akcja

Dishonored to immersyjny symulator, w którym grasz jako Corvo Attano, ochroniarz/zabójca z nadnaturalnymi zdolnościami (i całkiem straszną maską).

Ma trochę mszczenia się i ratowania innych na głowie. Cesarzowa Jessamine, którą chronił, została zamordowana. Jej córkę porwano. Sam Corvo trafił do więzienia po niesłusznym oskarżeniu go o morderstwo. Jak widać, sporo tego.

Immersyjność Dishonored jest w dużej mierze zasługą tego, że posiadane moce możemy wykorzystywać tak jak tylko chcemy. Przeteleportujemy się gdzie tylko sobie zażyczymy, możemy łączyć różne zdolności w bardzo twórcze kombinacje, a gra pozwala nam na bardzo wiele. Ten świat jest tak namacalny jak w Deus Ex: Human Revolution. Ba, możemy tutaj nawet złapać naboje wystrzelone w naszym kierunku jeśli skorzystamy z umiejętności zagięcia czasu.

Kluczowe cechy
 • Nadprzyrodzone umiejętności, których można użyć na wiele sposobów
 • Świetny styl graficzny
 • Whalepunkowy świat przedstawiony
 • Znakomite DLC i sequele: Dishonored 2 i Death of the Outsider

Fallout: New Vegas

Premiera:2010-10-21
Gatunek:RPG

Fallout od Obsidian Entertainment stał się jednym z największych klasyków gatunku RPG.

Gramy tutaj jako kurier, który miał dostarczyć żeton do pokera do New Vegas. Żeton zostaje jednak skradziony, a my sami obrywamy kulką w łeb. Na szczęście przeżywamy, co rozpoczyna naszą przygodę.

Świat w Fallout: New Vegas jest bardzo obszerny i bardzo łatwo zatracić się tutaj w jego odkrywaniu lub konfliktach pomiędzy poszczególnymi frakcjami walczącymi o kontrolę nad tamą Hoovera. Dzięki elastycznemu, bezklasowemu systemowi rozwoju postaci możemy dostosować umiejętności kuriera do naszych potrzeb i zgodnie z naszym zamysłem. Nie jest to może dynamiczny świat, ale z pewnością złożony i ciekawy.

Kluczowe cechy
 • Jeden z nowoczesnych klasyków
 • Można tutaj stać się częścią wojny o władzę nad regionem
 • Bezklasowy rozwój postaci
 • Schrony mogą być czasem dość niepokojące

Gothic 2/Risen

Premiera:2010-01-13
Gatunek:RPG

Mało który action RPG jest równie immersyjny co dzieła Piranha Bytes.

Gothic 2 i Risen to jedne z najlepszych przykładów immersyjnych światów przedstawionych i dzielą całkiem sporo cech ze sobą. Przykładowo: minimalistyczny interfejs bez mini-mapy – trzeba wykorzystywać tę z ekwipunku.

Obszary są tutaj mniejsze, ale dzięki temu bardzo szczegółowe. Każda lokacja jest unikatowa i po jakimś czasie poznajemy je tak dobrze, że mapa jest nam zbędna. To wszystko sprawia, że eksploracja daje naprawdę dużo radości, szczególnie, że mamy w tym zakresie bardzo dużą swobodę.

Kluczowe cechy
 • Zarówno Khorinis (Gothic) i Farangę (Risen) eksploruje się bardzo fajnie
 • ELEX jest oparte na podobnej filozofii projektowania, ale ma świat science fantasy
 • Nie ma tutaj miejsca na losowość w łupach, wszystko jest tam, gdzie być powinno
 • Kilka frakcji, z którymi możemy się sprzymierzyć

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Premiera:2017-08-08
Gatunek:Akcja

Immersja w Hellblade to z pewnością nie ciepły kocyk eskapizmu, jak w wielu innych grach.

Zamiast tego mamy coś, co przejmuje nas do żywego, podobnie jak tytułową bohaterkę, Senuę. Jest ona wojowniczką z plemienia Piktów, która cierpi na psychozę, czego objawem są głosy, które słyszy. Warto grać w słuchawkach dla pełni doznań.

Ciekawe są w szczególności Furie, które ciągle mówią do naszej bohaterki, czasem jej doradzając, czasem ją zwodząc. Jeśli używacie słuchawek, to te głosy potrafią nam namieszać w głowie. Nie ma tutaj też interfejsu, co sprawia, że Furie i Ciemność są naszymi jedynymi przewodnikami. Nie jest to miłe przeżycie, ale naprawdę pozwala nam to wejść w umysł Senuy, co jest naprawdę bardzo immersyjne.

Kluczowe cechy
 • Żeńska postać gracza
 • Znakomite aktorstwo
 • Niezwykle realistyczne przedstawienie psychozy
 • Interesująca opowieść zainspirowana kulturami nordyckimi i celtyckimi
 • Immersyjna w bardzo niepokojący sposób

Kingdom Come: Deliverance

Premiera:2018-02-13
Gatunek:RPG

Kingdom Come: Deliverance jest jedną z najwierniej odtwarzających historię gier w tym zestawieniu i nie tylko.

Jej twórcy, Warhorse Studios, spędzili mnóstwo czasu nad badaniem Królestwa Czech, które później stało się Republiką Czeską. Zwiedzamy tę krainę jako Henry, syn kowala, który zostaje uwikłany w walkę o prawo do tronu.

Immersję w KC: Deliverance zawdzięczamy wielu rzeczom. Przede wszystkim gra zwraca uwagę na czas. Można się tutaj spóźnić na dane wydarzenie lub wręcz może nam ono przejść koło nosa. Trzeba też dbać o zaspokajanie głodu i innych potrzeb, a do tego mamy realistyczną walkę bronią białą i system pancerza. Henry musi się nauczyć też czytać, inaczej nici z wertowania tomiszcz w świecie gry.

Kluczowe cechy
 • Immersyjny symulator średniowiecza
 • Świetny system walki
 • Interesujący świat pełen historycznych postaci
 • Świat tutaj nie zawsze czeka na gracza

Mad Max

Premiera:2015-09-01
Gatunek:Akcja

Mad Max nie cieszył się zbytnio uwagą graczy, a szkoda, bo nie tylko świetnie odtwarza atmosferę filmów, szczególnie Na drodze gniewu, ale oferuje też świat, który naprawdę fajnie się zwiedza samochodem.

Większość świata to morze, które wyparowało. Będziecie jeździć pod zniszczonymi mostami, chować się przed burzami piaskowymi w rozpadających się latarniach i łupić wraki statków.

Głębokie kaniony, nierówne “drogi”, wrogie i sojusznicze bazy zlokalizowane na platformach wiertniczych i innych strukturach morskich to naprawdę ciekawy, nietypowy świat do odkrywania. Musicie tutaj szukać wody, która służy do leczenia, paliwa do samochodu, który można personalizować, a także naprawiać jak trzeba, szczególnie po bitwie z konwojem. Nawet rozwój postaci jest powiązany z walką i eksploracją.

Kluczowe cechy
 • Świetna walka w pojazdach
 • Burze piaskowe to niezrównane doświadczenie
 • System walki inspirowany serią Batman Arkham
 • Nietypowy, ale dobrze zrealizowany świat przedstawiony

Mount & Blade series

Premiera:2020-03-31
Gatunek:Symulator

Seria Mount & Blade to w gruncie rzeczy wielki, pseudośredniowieczny sandbox, który pozwala nam grać jako nowoprzybyły do świata gry, próbujący ustawić się w życiu, najlepiej za pośrednictwem wojaczki.

Możecie dowolnie poruszać się po nadrzędnej mapie świata i wchodzić do miast, by robić interesy, przyjmować zadania lub brać udział w turniejach, by zdobyć złoto i sławę. Bitwy i oblężenia są tu jednak najważniejsze.

Podczas starcia armii jesteście przenoszeni na mapę bitewną wraz z siłami, które zebraliście, i walczycie aż któraś ze stron wygra lub ucieknie. Przegrani mogą trafić do niewoli, więc jest możliwe, że i wy spędzicie sporo czasu zakuci w kajdany. Chociaż świat gry jest fikcyjny, to nie ma tutaj żadnej magii czy fantastycznych stworów, a poszczególne frakcje i nacje są zainspirowane tymi z kart historii.

Kluczowe cechy
 • Wielkie bitwy, w których można brać aktywny udział
 • Duży świat pełen wojowniczych nacji
 • Elastyczny system rozwoju postaci
 • Można zbudować własne królestwo i nację

Subnautica

Premiera:2018-01-23
Gatunek:Survival

Tak jak główny bohater Subnautica zanurza się w oceanie na obcej planecie, na którą trafił, tak i gracz zanurza się w znakomicie zrealizowanym, immersyjnym wodnym świecie gry.

Pomaga tutaj perspektywa z oczu postaci, nie tylko dlatego, że sprawia, że czujecie się jak protagonista, ale także dlatego, że możecie tak bez problemu podziwiać przepiękne podwodne widoki.

Problem jest taki, że w wodzie żyją też różne wrogie żyjątka, z których wiele chętnie zrobi z nas przekąskę. A ponieważ jest to gra surwiwalowa, to trzeba też dbać o różne wskaźniki, w tym zapasy tlenu. Ocean w Subnautice wygląda niesamowicie i jest pełen fantazyjnych zwierząt (z których niektóre da się udomowić). Jeśli nie macie problemu z wodnym środowiskiem, to świetnie będziecie się tutaj bawić.

Kluczowe cechy
 • Bardzo immersyjne środowisko
 • Ciekawa fabuła zachęcająca do dalszej eksploracji
 • Porządny system budowania bazy
 • Można zaprzyjaźnić się z rybkami

Yakuza

Premiera:2021-01-28
Gatunek:Akcja

Seria Yakuza jest znana przede wszystkim z wiernego odtworzenia dzielnicy Kabukichō w Tokyo, zwanej Kamurocho w tych grach.

Chociaż walka i mini-gry są tutaj przerysowane, mimo wszystko są to produkcje dość mocno umocowane w rzeczywistości. W odróżnieniu od średniowiecznych Czech w Kingdom Come, Kabukichō można zwiedzić.

Charakterystyczną cechą serii Yakuza jest całe mnóstwo mini-gierek, od wyścigów samochodów RC po karaoke, ping-ponga i całą masę innych aktywności. To sprawia, że ten mały wycinek Tokio nabiera życia i autentyczności. Pierwsze dwie gry otrzymały remake’i, więc łatwiej jest je dostać i w nie wejść.

Kluczowe cechy
 • Lokacje są raczej z tych mniejszych, ale bardzo szczegółowych
 • Mnóstwo mini-gierek
 • Powaga Kazumy Kiryu świetnie współgra z humorem serii i jej skłonnością do przesady
 • Osiem głównych części marki i kilka spin-offów

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Premiera:2007-03-20
Gatunek:RPG, Strzelanka

Oparty na kultowej powieści science fiction braci Strugackich, S.T.A.L.K.E.R. był niespodziewanym hitem 2007 (który, jak wspominaliśmy, był świetnym rokiem dla graczy).

Gra osadzona jest w alternatywnej rzeczywistości. Po wybuchu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w Strefie Wykluczenia zaczęły dziać się dziwne, wręcz nadprzyrodzone rzeczy. Przyszła druga awaria elektrowni i zrobiło się jeszcze dziwniej.

S.T.A.L.K.E.R. jest prawdopodobnie najbardziej immersyjną i najbrutalniejszą grą wydaną w 2007. Przedstawia on fascynujący i niezwykle autentyczny świat. Jest też tutaj kilka zakończeń zależnych od postępu i decyzji gracza. Widok z oczu postaci i mechanika surwiwalowa – jak chociażby unikanie promieniowania i śmierci z głodu – również pomagają wczuć się w świat tej produkcji.

Kluczowe cechy
 • Osadzony w znakomitej miejscówce: Stefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej
 • Zainspirowany klasykami rosyjskiego science fiction
 • Postęp dzięki artefaktom, które można tu znaleźć
 • Kilka możliwych zakończeń

The Witcher 3: Wild Hunt

Premiera:2015-05-18
Gatunek:RPG

Najbardziej przekonujące w świecie Wiedźmina 3 jest to, że postacie go zamieszkujące zajmują się swoimi sprawami niezależnie od tego, czy gracz jest w pobliżu czy nie.

Rozmawiają ze sobą i generalnie żyją swoim życiem zamiast bezczynnie stać i czekać na to, aż dadzą nam questa. Chowają się przed deszczem, obrażają Geralta lub podśpiewują sobie pod nosem jakieś piosenki.

Trzeba też przyznać, że nadciągające burze to niesamowity widok. Dzień zmienia się praktycznie w noc, a drzewa są smagane wiatrem. Jeśli użyjecie znaku Quen, to nawet zobaczycie jak deszcz rozbija się o barierę ochronną. Jeśli skorzystacie z Aard jak stoicie w wodzie, to zobaczycie na niej kręgi. Dbałość o szczegóły jest tutaj niesamowita.

Kluczowe cechy
 • Zróżnicowane lokacje
 • Zakończenie opowieści o Geralcie
 • Wiele interesujących zadań pobocznych
 • Znakomite dodatki

BioShock

Premiera:2016-09-15
Gatunek:FPS

Kolejny klasyk z 2007. BioShock poszedł w zupełnie innym kierunku niż S.T.A.L.K.E.R. i zamknął gracza w dość klaustrofobicznych korytarzach.

Zwiedzamy tutaj na poły zrujnowane miasto zainspirowane estetyką art deco. Jeśli chodzi o immersję, to gra w bardzo ciekawy sposób zaciera granice pomiędzy graczem a jego postacią, a wszystko dzięki bardzo interesującemu zwrotowi akcji.

Choć produkcja ta liczy już sobie ponad dekadę, są wciąż ludzie, którzy nie poznali tej opowieści, dlatego nie zaspojlujemy tutaj nic i prosimy czytelników o to samo. Jest dostępny solidny remaster, więc łatwo jest odkryć ów zwrot akcji samemu.

Kluczowe cechy
 • Niesamowita wycieczka po zdewastowanym podwodnym mieście
 • Interesujące moce odblokowywane w niepokojący sposób
 • Rozważa i kwestionuje kilka różnych utopijnych i antyutopijnych wizji z XX wieku
 • Legendarny zwrot akcji

Vampire: the Masquerade – Bloodlines

Premiera:2004-11-16
Gatunek:Akcja

Studio Troika nie istniało może zbyt długo, ale gry tworzyła naprawdę świetne. Arcanum jest wciąż mile wspominane przez niektórych graczy. The Temple of Elemental Evil było prawdopodobnie najlepszą adaptacją zasad D&D 3.5. Żadna z tych produkcji nie ma jednak tak legendarnego statusu jak VtM: Bloodlines.

Lata mijają, a do dzisiaj nikt nie zrobił lepszej gry o byciu wampirem, może poza Vampyr od Dontnod. VtMB to prawdziwa gratka, która pozwala nam zostać dziecięciem nocy i nawet potańczyć w klubie do dobrej muzy goth/rave. Tak, takie rzeczy tutaj też są możliwe.

Konieczność utrzymywania głodu krwi w ryzach, zachowywania resztek ludzkiej natury i istnienia wampirów w tajemnicy w ramach wielowiekowej Maskarady czynią z Bloodlines coś wyjątkowego. To znakomita adaptacja legendarnego systemu RPG autorstwa White Wolf.

Kluczowe cechy
 • Oparta na papierowym RPG Vampire the Masquerade
 • Mocny nacisk na opowieść: wiele istotnych wyborów i kilka różnych zakończeń
 • Różne aspekty grania wampirem
 • Znakomita immersja

The Stanley Parable

Premiera:2013-10-17
Gatunek:Indie

The Stanley Parable to taka ciekawostka na tej liście. Pomimo tej całej warstwy meta wciąż jest bardzo immersyjną produkcją.

W TSP gramy jako tytułowy Stanley, typowy pracownik korpo, który w wyniku pewnych okoliczności zostaje sam w biurze. Do tego jakiś narrator nieustannie komentuje wszystko, co nasz bohater zrobi.

Niełatwo jest opisać tę grę, ponieważ oparta jest na niespodziankach i owej narracji, ale uwierzcie nam: nie minie długo, a wciągniecie się w The Stanley Parable. Jeśli szukacie świeższej wersji, sprawdźcie edycję Ultra Deluxe, wydaną w kwietniu 2022 i oferującą ładniejszą oprawę i więcej doznań.

Kluczowe cechy
 • Możecie mieszać w opowieści Narratora
 • Kilka różnych zakończeń
 • Oparta na modzie do Half-Life’a 2
 • Może i jest meta-grą, ale nie psuje to immersji

Alien: Isolation

Premiera:2014-10-06
Gatunek:Horror

Ostatnio obrodziło nieco w immersyjne survival horrory, jak chociażby Resident Evil VII.

Alien: Isolation to jednak zupełnie inna bajka. Coś jest w tej grze przejmującego. Może chodzi tu o zagrożenie, jakie stwarza tytułowy ksenomorf?

Ukrywanie się przed Obcym jest całkowicie unikatowym doświadczeniem. Alien: Isolation to przerażająca, świetnie zaprojektowana gra będąca udanym hołdem retrofuturystycznej wizji przyszłości z oryginalnego filmu.

Kluczowe cechy
 • Znakomity horror i gra w uniwersum Obcego
 • You play as Ellen Ripley’s daughter Amanda
 • Gramy jako córka Ellen Ripley, Amanda
 • Świetnie odtworzona technologia i styl z oryginalnego filmu
 • Szwendamy się po stacji kosmicznej, gdzie buszuje też i ksenomorf

The Elder Scrolls

Premiera:2016-10-27
Gatunek:RPG

Seria ta ogólnie jest świetną opcją, jeśli chcecie zagłębić się w jakimś dobrze zaprojektowanym świecie wirtualnym.

Każda gra TES jest pełna ciekawych opowieści, miejsc do odkrycia i innych rzeczy, od alchemii po tworzenie przedmiotów i łażenie po lochach.

Poszczególne części serii różnią się od siebie (brak tworzenia czarów w Skyrim to zmarnowana okazja), ale zachowują jej esencję: tworzenie postaci, ukończenie tutoriala i następnie robienie tego, na co ma się ochotę. Można w nieskończoność ignorować główny wątek, a gra nie zmusi nas do jego podjęcia. Tak jest, nic nam tutaj nie będzie przeszkadzać w byciu bohaterem, złoczyńcą lub po prostu zbieraniu materiałów, by wytworzyć coś naprawdę niezwykłego.

Kluczowe cechy
 • Seria immersyjnych action RPG-ów w klimatach fantasy
 • Zmierzymy się tutaj z demonami, smokami i bogami
 • Elastyczny system rozwoju postaci – czym częściej coś robimy, tym lepsi w tym jesteśmy
 • Bardziej skupione na sandboksie niż fabule

Dead Space

Premiera:2008-10-20
Gatunek:Akcja

Interfejsy w grach wideo to coś, co akceptujemy jako część doświadczenia. No chyba, że są zbyt inwazyjne i utrudniają rozgrywkę.

Dead Space rozwiązuje ten problem i całkowicie porzuca arbitralne interfejsy. Pasek zdrowia? Za takowy robią świecące rury na plecach skafandra naszego bohatera. Amunicja?

Ile jej zostało widzimy na holograficznym wyświetlaczu danej broni.
Dzięki temu większą uwagę zwracamy na nasze otoczenie, a nie sztuczny HUD, co znacznie wpływa na immersję. Starcia z groteskowymi Necromorphami są znacznie bardziej wciągające bez tego typu przeszkadzajek.

Kluczowe cechy
 • Minimalistyczny interfejs
 • Dzięki Necromorphom ta gra to najwyższej klasy body horror
 • Broń to przerobione narzędzia inżynierskie
 • Dwa sequele, kilka spin-offów i do tego remake

Metro 2033/Redux

Premiera:2014-08-27
Gatunek:Akcja

Kolejna po S.T.A.L.K.E.R.-ze strzelanka pierwszoosobowa w świecie postapokaliptycznym, Metro 2033 powstało w oparciu o powieść Dymitra Glukhovsky’ego o tym samym tytule.

Wydana w 2010 produkcja szybko zyskała popularność, która doprowadziła do sequeli – Metro: Last Light i Metro Exodus – i bardziej rozbudowanej wersji Redux. To nieco podobna do S.T.A.L.K.E.R.-a gra, która jednak kładzie nacisk na eksplorowanie moskiewskiego metra, gdzie dom znalazła społeczność ludzi, którzy przetrwali atak nuklearny z 2013.

Może nie mamy tutaj takiej swobody jak w S.T.A.L.K.E.R.-ze, ale gra oferuje obrazową scenerię i pozwala na zarówno radosne strzelanie, jak i skradanie się. Jest tutaj też nieco decyzji moralnych do podjęcia. Metro w pewnym sensie miesza najlepsze cechy BioShocka i S.T.A.L.K.E.R.-a, oferując mocno immersyjne i pamiętne doświadczenie.

Kluczowe cechy
 • Post-apokaliptyczna opowieść o społeczności zamieszkującej tunele moskiewskiego metra
 • Naboje to zarówno amunicja, jak i waluta w tym świecie
 • Mnóstwo elementów horroru
 • Trzecia część serii, Metro Exodus, miała premierę w 2019

Dobre (?) zakończenie

Tak wygląda nasza lista naprawdę dobrych gier, jeśli chodzi o immersję. Takich produkcji jest oczywiście więcej i są ich różne gatunki. To, co jest immersyjne dla jednych graczy, nie musi takie być dla drugich.
Tak czy siak, mamy nadzieję, że znajdziecie tutaj coś, przy czym spędzicie długie godziny, całkowicie pochłonięci klimatem i światem przedstawionym, żyjąc w uniwersum danej gry, a nie tylko w nią grając.