Mało co dorównuje satysfakcji ze stawiania nowego systemu na pececie. To jak cyfrowy odpowiednik świeżego startu w nowym mieszkaniu. Ale nawet najlepsza architektura nie będzie wygodnym domem bez podstawowego wyposażenia, tak samo jak twój Windows 10 nie będzie w pełni sił bez odpowiednich aplikacji.

Nawet najprostsze zadania mogą okazać się niemożliwymi, jeśli brakuje ci programów biurowych albo do wygodnego przeglądania zdjęć. Dodatkowa ochrona w postaci programów antywirusowych również jest nieodzowna.

Dzięki naszej liście nie musisz się obawiać, że zapomnisz o jakiejś kluczowej, podstawowej aplikacji. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wszystkie programy z naszej listy czy zdecydujesz się na jakąś alternatywę, twój pecet będzie w pełni sprawny i bezpieczny.

Przeglądarka

Rozpoczynając od zera warto na samym początku zaopatrzyć się w przeglądarkę.

Dzięki temu będziesz mieć wygodny dostęp do informacji i będzie ci łatwiej zdobyć pozostałe programy z tej listy.

Browsers

Co najlepsze, przeglądarki są darmowe, różnią się jednak znacząco pod względem szybkości i obciążenia systemu.

Na szczęście nie musisz polegać na legendarnie powolnym Internet Explorerze. Zamiast tego możesz się zdecydować na współczesne przeglądarki takie jak Opera, Google Chrome, Mozilla Firefox, albo nawet Microsoft Edge. Któraś z nich z pewnością spełni Twoje wymagania – nie bez powodu to najpopularniejsze przeglądarki na rynku.

Cechy szczególne
 • Łatwy I wygodny dostęp do Internetu
 • Swoboda pobierania innych programów i korzystania z serwisów streamingowych
 • Ułatwiają bycie online

Antywirus

Potężne oprogramowanie antywirusowe to absolutnie niezbędna pozycja na liście aplikacji potrzebnych twojemu komputerowi.

Avast Pro Antivirus

Antywirus to niezłomny obrońca twojego komputera, zawsze aktywny w tle. Chociaż łatwo nie zauważyć jego ciężkiej pracy, to jego brak szybko stałby się zauważalny ze względu na to, ile zagrożeń czyha w internecie, od hackerów do złośliwego oprogramowania.

Dobrym antywirusem, zwłaszcza na początek, jest np. Avast i jego systemy ochronne, ale nie brakuje alternatyw, jak na przykład Kaspersky, McAfee albo AVG. Szeroka gama opcji pozwala dobrać idealną zaporę dla ciebie i twoich bliskich.

Cechy szczególne
 • Chroni twój komputer przed atakami I złośliwym oprogramowaniem
 • Nadzoruje aktywność sieciową i blokuje niebezpieczne strony
 • Skanuje system w poszukiwaniu wirusów I innych zagrożeń

Dodatkowa ochrona

Niektóre programy antywirusowe wykraczają poza śledzenie złośliwego programowania.

Dlatego nierzadko oferują dodatkowe usługi, czasem jako pakiety premium, czasem jako oddzielne oprogramowanie, które może okazać się kluczowe przy codziennym korzystaniu z Internetu.

Malware nie jest jedynym zagrożeniem. Nie brakuje oszustów, hackerów, spamu i wycieków danych. Nawet odwiedzenie nieodpowiedniej strony może był opłakane w skutkach… ale nie musi. Programy takie jak Avast Premium Security albo Kaspersky Total Security dostarczają zarówno ochronę przez złośliwym oprogramowaniem, jak i szerszy pakiet bezpieczeństwa w sieci. Innymi opcjami są na przykład Norton360 Premium Cloud Storage, czy McAfee Total Protection Plus VPN.

Cechy szczególne
 • Zapobiega atakom szkodliwych stron internetowych
 • Skanuje i usuwa niebezpieczny spam
 • Pozwala przeglądać Internet bez obaw

Office Suite

Nie jest łatwo pracować na komputerze, który nie ma narzędzi biurowych, zwłaszcza tych dostępnych w ramach słynnego kompletu Microsoft Office.

Te stale ulepszane programy ułatwiają mnóstwo rzeczy: opracowywanie złożonych projektów, odrabianie zadań domowych, czy tworzenie imponujących prezentacji.

Zależnie od twoich potrzeb, możesz kupić dostęp to MS Office jako pojedynczy zakup albo w formie subskrypcji. Ta druga opcja zapewnia dostęp do aktualizacji, dzięki którym zawsze będziesz na bieżąco z nowymi funkcjami i ulepszeniami. W obu wersjach otrzymujesz dostęp do najlepszych narzędzi do wielu zadań, w tym powszechnie znane Word, PowerPoint oraz Excel. Są też dostępne warianty dostosowane do różnych profesjonalnych, szkolnych i prywatnych potrzeb.

Cechy szczególne
 • Flagowe produkty biurowe of Microsoftu
 • Dostępne jako subskrypcja lub jednorazowy zakup
 • Możesz wybrać spośród wersji dostosowanych do różnych potrzeb

Narzędzia do czyszczenia

Kiedyś dokładne czyszczenie dysku i porządkowanie plików było wyzwaniem.

Na szczęście teraz nie brakuje programów, które wykonują całą trudną pracę za użytkowników, którzy mogą cieszyć się brakiem śmieci, niepożądanych duplikatów, czy chaotycznych procesów w tle.

CCleaner Pro

Jeśli poszukujesz prostego i łatwego w obsłudze programu czyszczącego, wybierz CCleaner. To obecnie najpopularniejszy na świecie program tego typu. Podstawowa wersja jest darmowa, ale dostępny wariant premium rozszerza zakres możliwości. CCleaner pomoże ci czyścić ciasteczka internetowe, pilnować aktualizacji innych programów, pilnować rejestru i nie tylko, czasem za pomocą tylko jednego kliknięcia.

Cechy szczególne
 • Czytelny interfejs zapewniający intuicyjne użytkowanie
 • Możliwość stworzenia harmonogramu czyszczenia
 • Dostępne są wersje darmowa oraz płatna z większą liczbą opcji

Gaming - Steam

Praca nie jest sensem życia, a postawienie od zera nowego systemu jest świetną okazją by przetestować jego wydajność, tym bardziej, że Windows 10 jest jednym z najbardziej przyjaznych graniu systemów ostatnich lat!

Steam jest obecnie najpopularniejszą platformą gamingową i trudno się temu dziwić. Produkt Valve ciągle ewoluuje i wspiera bezpieczne, wygodne zakupy. Na Steamie możesz też zbudować bibliotekę gier, łączyć się z przyjaciółmi, dzielić treściami ze społecznością, czy zdobywać osiągnięcia z gier. To rzadka platforma, która spełnia oczekiwania graczy i działa jako medium społecznościowe. Jeśli kochasz grać i chcesz poczuć się częścią większej społeczności, koniecznie zainstaluj Steam.

Cechy szczególne
 • Gigantyczny katalog gier i DLC
 • Proste i bezpieczne zakupy
 • Pozwala cieszyć się grami ze znajomymi dzięki funkcjom społecznościowym

Menedżer haseł - Bitwarden

Minęły czasy, gdy loginy i hasła zapisywało się na papierze. W czasach zwiększonej liczby zagrożeń potrzebne są nowe metody ochrony danych.

Bitwarden to oprogramowanie open-source pozwalające przechowywać hasła i loginy w bezpieczny, szyfrowany sposób. Jest olbrzymią pomocą w zakresie organizacji, zapamiętywania i tworzenia nowych haseł dla tych wszystkich kont potrzebnych we współczesnym Internecie. Bitwarden zapewnia również dodatkowe funkcje, takie jak grafik dostępności bazy danych i różne metody potwierdzania tożsamości.

Cechy szczególne
 • Sprawdzony menedżer haseł
 • Rozbudowane ustawienia pozwalające dostosować produkt do twoich potrzeb
 • Szereg opcji zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo danych

Edytory grafiki - Photopea, Corel

Robisz zdjęcia, zapisujesz je na komputerze… i co dalej? Cóż, dalej może być początek wspaniałej przygody z edytowaniem fotografii. Obecnie każdy może edytować własne zdjęcia i tworzyć małe (lub duże) dzieła sztuki.

Edytory grafiki są w tym olbrzymią pomocą. Nie musisz kupować Photoshopa żeby stworzyć coś pięknego. Corel Paint Job to znakomita alternatywa wyposażona w nowoczesne narzędzia manipulacji obrazem. Ta aplikacja zajmuje również bardzo niewiele miejsca na twoim dysku i udostępnia 30 dni darmowej wersji próbnej. Dzięki Corelowi dodasz efekty specjalne, zastosujesz szereg filtrów i zrealizujesz dowolny projekt.

Jako kompletnie darmową alternatywę możesz wybrać Photopea, niezwykle wygodną i darmową alternatywę dla Photoshopa, którą odpalisz w przeglądarce. Nie musisz przepłacać by cieszyć się wysokiej jakości oprogramowaniem do edycji grafiki!

Cechy szczególne
 • Tańsze alternatywy dla Photoshopa
 • Edytuj zdjęcia jak profesjonaliści i dziel się nimi z bliskimi
 • Dość narzędzi, by zrealizować każdy pomysł

Streamowanie muzyki

Wróćmy do przyjemniejszych tematów, pasujących zarówno do pracy, nauki jak i grania.

Nie ma to jak dobra muzyka pomagająca w myśleniu i dodająca ścieżkę dźwiękową do wyzwań codzienności.

Spośród wszystkich serwisów streamingowych z muzyką prym wiodą dwa: Tidal oraz Spotify. Chociaż w gruncie rzeczy bardzo podobne, to mają też w swoich ofertach coś, co je odróżnia.

Spotify jest bardzo popularne i dostępne w wersji darmowej, jeśli nie przeszkadzają ci reklamy. Pozwala również tworzyć osobiste biblioteki i dzielić się ze znajomymi stworzonymi przez siebie playlistami. Ma też świetny system rekomendacji pomagający odkrywać nową muzykę zgodną z twoim gustem. Z kolei Tidal jest całkowicie płatny, ale za to zapewnia wyższą jakość dźwięku, a obszerna biblioteka zawiera także nagrania z koncertów i zawodów muzycznych.

Wybór należy do ciebie, obie usługi są znakomite.

Cechy szczególne
 • Olbrzymie biblioteki muzyki, podcastów i innych produkcji
 • Możliwość tworzenia własnych playlist dostępnych, kiedy tylko zechcesz
 • Spotify jest dostępne w wersji darmowej z reklamami

Kompresja plików - 7-Zip

Wgrywanie dużych plików do Internetu potrafi być uciążliwe.

Wiele serwisów e-mailowych ma wbudowane limity rozmiaru plików, co sprawia, że często trzeba pokombinować z wysyłaniem. Ale jest ratunek!

Prawie każdy używa WinRARa, ale jest na rynku jeszcze inny program do kompresji plików, który może bardziej dopasować się do oczekiwań użytkowników Windowsa 10. Tym programem jej 7-zip, darmowa aplikacja, która wprowadziła nowy format plików z wysokim poziomem kompresji. 7-zip ma prosty, czytelny interfejs, który może przemówić do gustu użytkowników starszych programów. Używa również niewiele zasobów systemowych, a pracuje szybko i wydajnie.

Cechy szczególne
 • Kompresuje pliki do wygodnego formatu 7z
 • Tworzy archiwa i pozwala chronić je hasłami
 • Niskie wymagania systemowe, wysoka wydajność

Przechowywanie w chmurze - Google Drive / Onedrive

Przechowywanie plików w chmurze stało się nowym standardem zabezpieczeń.

Zamiast zalewania dysku dokumentami i innymi plikami, możesz wysłać je do „chmury” i spokojnie pracować dalej.

Google Drive i OneDrive to świetne przykłady chmur na potrzeby przechowywania i używania plików. OneDrive Basic jest usługa darmową, pozwalającą wygodnie i bezpiecznie przechowywać dokumenty, ale nie daje dostępu do aplikacji MS Office – ta funkcja wymaga subskrypcji. Z kolei Google Drive jest całkowicie darmową chmurą o pojemności do 15 GB i natychmiastowym dostępem do pełnej natywnej kolekcji aplikacji biurowych.

To są zresztą tylko podstawowe wersje obu usług, jeśli potrzebujesz czegoś więcej, to polecamy zwrócić uwagę na opcje biznesowe.

Cechy szczególne
 • Wgranie plików na chmurę oszczędza przestrzeń na dysku
 • Pozwalają edytować i udostępniać pliki online
 • Oferują zarówno darmowe jak i płatne warianty

VPN

Nie da się być zbyt bezpiecznym w Internecie, a VPN nie tylko pozwala na bezpieczne przeglądanie Internetu, ale daje też dostęp do ofert streamingowych niedostępnych w twoim kraju.

Jeśli często korzystasz z WiFi, doświadczasz ograniczeń dostępnych treści ze względu na lokalizację, albo zależy ci na bezpieczeństwie, rozwiązaniem jest właśnie VPN. Dzieki VPNom ukryjesz swoje IP i historię przeglądania co da ci dużą anonimowość. Wiele usług tego typu jest dostępnych za pośrednictwem wygodnej wtyczki w przeglądarce. Wśród najpopularniejszych VPNów znajdziesz NordVPN, Surfshark, czy ExpressVPN, ale nie brakuje alternatyw, dzięki którym będziesz cieszyć się wzmocnioną prywatnością.

Cechy szczególne
 • Pozwala przeglądać Internet bez obaw o wycieki danych
 • Ukrywa IP
 • Pozwala uzyskać dostęp do treści podlegających blokadom regionalnym

Jak widzisz, konfiguracja i wyposażanie świeżego systemu nie musi być trudne. Wystarczy zadbać o odrobinę bezpieczeństwa, rozrywki i podstawowych narzędzi użytkowych i biurowych, aby móc cieszyć się w pełni funkcjonalnym i gotowym do pracy komputerem. Możesz cieszyć się świeżym Windowsem 10 chronionym przez antywirusy, czyszczonym przez CCleanera i pełnym wartościowych programów!