Internet dostarcza nam nie tylko informacji i rozrywki, ale też pozwala na rozmowę z ludźmi na całym świecie.

Niezależnie jednak od ilości korzyści, używanie Internetu niesie ze sobą też ryzyko – np. takie jak wirusy, złośliwe oprogramowanie, programy szpiegujące itp. Antywirusy stały się więc oprogramowaniem wręcz niezbędnym, pozwalającym chronić nasz sprzęt i nas samych przed wszelkimi niebezpieczeństwami online. Zarówno darmowe, jak i płatne programy antywirusowe mają swoje zalety, ale i wady – dlatego powinieneś wziąć je wszystkie pod uwagę, wybierając to, co będzie najlepiej odpowiadało Twoim potrzebom.

Czym się różnią płatne i darmowe antywirusy?

Darmowe oraz płatne programy antywirusowe mogą mocno się różnić, szczególnie w tych kilku aspektach:

  • Dostępne funkcje,
  • Poziom zabezpieczeń,
  • Działanie,
  • Koszty usług,
  • Obsługa klienta/Pomoc techniczna,
  • Reklamy i wyskakujące okienka,
  • Rzetelność.

Jakie są zalety korzystania z darmowych antywirusów?

Największą zaletą i tym, co niewątpliwie przyciąga użytkowników jest brak kosztów. Instalując darmowego antywirusa możesz zyskać podstawowe zabezpieczenie przed popularnymi wirusami, malware i innymi zagrożeniami, nie płacąc ani grosza!

Jest to kusząca opcja jeśli akurat kiepsko stoisz finansowo lub jeśli po prostu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych funkcji. Co więcej, wiele darmowych antywirusów możesz bez problemu pobrać z wielu rzetelnych źródeł online. Największe zalety darmowego oprogramowania antywirusowego to więc:

  • Brak opłat,
  • Podstawowa ochrona przed popularnymi wirusami i zagrożeniami,
  • Duża i łatwa dostępność.

…A jakie są ich wady?

Największym minusem darmowych programów antywirusowych jest fakt, że zazwyczaj nie oferują one tylu funkcji, jak płatne wersje. Dla przykładu, darmowe oprogramowanie tego typu może nie posiadać opcji wykrywania i skanowania zagrożeń w czasie rzeczywistym, czy ochrony przed phishingiem. Oznacza to, że zainstalowanie darmowego antywirusa może nie zapewnić Ci pełnego zabezpieczenia na każdy rodzaj wirusa czy ataku hakerskiego (szczególnie nowszych ich form).

Kolejną wadą wynikającą z bezpłatnej opcji są… wyskakujące okienka i natarczywe reklamy. Chociaż nie stanowi to problemu dla wszystkich użytkowników, wiele osób może po prostu irytować i rozpraszać. Dodatkowo obsługa klienta i wsparcie techniczne zwykle są nieco bardziej ograniczone, niż w przypadku płatnych programów antywirusowych. Oznacza to, że w razie jakichkolwiek technicznych problemów czy trudności w obsłudze możesz nie doczekać się wsparcia tak szybko, jak byś tego oczekiwał. Podsumowując, największe wady darmowych antywirusów to:

  • Ograniczone funkcje w porównaniu do płatnych antywirusów,
  • Możliwe pojawiające się reklamy i wyskakujące okienka,
  • Ograniczone wsparcie techniczne.

Co działa lepiej w płatnym programie antywirusowym?

Płatne programy antywirusowe często zawierają wiele dodatkowych, zaawansowanych funkcji, których nie otrzymasz decydując się na ich darmowe wersje. Są to m.in. automatyczne aktualizacje, skanowanie w czasie rzeczywistym przeglądanych stron i używanych programów, identyfikacja potencjalnych zagrożeń, a także ochrona przed kradzieżą danych. Dodatkowo takie antywirusy znacznie lepiej radzą sobie z wszelkimi nowymi zagrożeniami (hakerzy nieustannie opracowują nowe metody kradzieży danych), bo mają dostęp do baz wirusów i częściej je aktualizują. Płatne antywirusy często też oferują inne, dodatkowe funkcje, takie jak firewall, kontrola rodzicielska czy filtry antyspamowe.

Programy antywirusowe z płatną licencją zazwyczaj też nie wyświetlają irytujących reklam i pozbawione są wyskakujących, rozpraszających okienek. Co więcej, wiele płatnych antywirusów oferuje pełną, kompleksową obsługę techniczną, czyli wsparcie techniczne za pośrednictwem maila, telefonu, chatu online, a nawet forów tematycznych. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które nie są zbyt obeznane w temacie i mogą potrzebować odrobiny wsparcia przy uruchamianiu jakieś funkcji, ale także wtedy, kiedy pojawi się jakiś poważniejszy problem techniczny.

Czy płatne antywirusy mają jakieś wady?

Pomimo wielu zalet, jedną z największych wad i tym, co odrzuca użytkowników od zakupu płatnych antywirusów, jest niestety ich cena. Tego typu programy wymagają rejestracji i mogą być nabyte albo w postaci subskrypcji lub jednorazowego zakupu – szczególnie ta druga opcja może być jednak sporym obciążeniem finansowym, zwłaszcza jak masz napięty budżet. W zależności od programu, inwestycja ta może wahać się od kilkunastu złotych miesięcznie, nawet do kilkuset rocznie, a to już spora inwestycja.

Niektóre z płatnych antywirusów (ze względu na mnogość funkcji i procesów w tle) mogą też być dość wymagające dla sprzętów, co oznacza, że performance Twojego komputera może nieco spaść. Zwłaszcza jeśli pracujesz lub grasz na starszym, nieco słabszym komputerze albo Twoje gry czy programy, których używasz, wymagają „pełnej mocy” Twojego sprzętu.  I jeszcze jedna rzecz: czasem kupowanie płatnego programu antywirusowego może być niczym strzelanie do muchy z armaty – zwłaszcza dla zwyczajnych userów, którzy zwykle nie narażają się na ryzyko podczas przeglądania sieci (np. używają komputera wyłącznie do sprawdzenia wiadomości na zaufanych stronach, przejrzenia social mediów czy rozmów przez bezpieczne komunikatory).