Prezenty dla dziadków już gotowe? Jeśli ten artykuł przyciągnął Twoją uwagę, to zapewne wciąż zastanawiasz się, co kupić. Wahanie jest zrozumiałe. Różnica pokoleń potrafi mocno utrudnić zakupy, nawet kiedy szukasz czegoś dla rodziców, a co dopiero mówić o dziadkach.

Na szczęście mamy dobre wieści: nadszedł koniec tych zmartwień! Przybywamy z odsieczą, przynosząc garść rekomendacji, które mogą ułatwić ci znalezienie idealnego prezentu. Być może zdecydujesz się na coś, o czym piszemy, może wykorzystasz to jako źródło inspiracji, ale na pewno będziesz mieć więcej pomysłów, z których możesz wybierać.

Rzućmy okiem na kilka prezentów, które twoi dziadkowie mogliby docenić.

Emerytura to najlepszy czas na nowe hobby

Są trzy etapy życia, kiedy warto dać szansę nowym zainteresowaniom. Młodość, teraźniejszość i emerytura. Jeśli Twoi dziadkowie już cieszą się tą ostatnią fazą albo już niewiele im brakuje, to masz świetną szansę podzielić się z nimi swoją pasją, musisz tylko trafić w to, co lubią.

Dobrym początkiem jest wcelowanie się w coś, co istnieje na granicy gier planszowych i komputerowych. Tabletop Simulator jest znakomitym sposobem na granie w dziesiątki, jeśli nie setki, różnych gier planszowych, bitewnych, a nawet RPG za pośrednictwem Internetu. Jeśli rzadko widujesz się z dziadkami, a chcesz czasem zagrać z nimi w warcaby albo Warhammera, to Tabletop Simulator będzie olbrzymią pomocą.

Tabletop Simulator

Jeśli wolisz znaleźć coś bardziej przypominającego grę komputerową, ale bez stresu i komplikacji, które często się z tym wiążą, The Sims 4, z dodatkami

Kilka kroków dalej w stronę złożonej, wymagającej rozgrywki znajduje się Civilization VI. Jest to najnowsza część serii sięgającej lat 80. i znanej dobrze z syndromu „jeszcze jednej tury”, który nie oszczędza nikogo. Civ ma łatwą do zrozumienia mechanikę, a historyczna tematyka powinna przemówić do wszystkich dziadków pasjami oglądających National Geographic albo Discovery Channel.

Cyvilization VI

Opcją pozostającą tej samej tematyce, ale w znacznie bardziej skomplikowany i skupiony sposób jest Hearts of Iron IV. HoI4 to realistyczna, szczegółowa strategia symulująca militarne, polityczne i ekonomiczne posunięcia państw świata między 1936 a latami 50. Jest to prawdziwa gratka dla entuzjastów II Wojny Światowej, a zarazem bardzo wymagająca i satysfakcjonująca gra.

Hearts of Iron IV

Bezpieczeństwo, narzędzia i przydatne drobiazgi

Twoi dziadkowie mogli być pierwszym pokoleniem, które mogło korzystać z Internetu w formie podobnej do tego, co znamy dziś, ale światowa sieć od tamtych czasów znacząco się rozwinęła, a wraz z nią zagrożenia czyhające na użytkowników. Dlatego warto zawsze mieć aktywne oprogramowanie antywirusowe, które wyłapie spyware, ransomware, i inne problemy. Dobrymi markami do sprawdzenia na początek są AVG, Avast, czy Kaspersky, ale nic nie przebije analizowania dostępnych opcji na własną rękę.

avast

W kwestii użyteczności, zawsze wartościowym prezentem jest Microsoft Office. Nie tylko ze względu na to, że potrafi sporo kosztować, jeśli nie trafisz na promocję albo przecenę, ale także dlatego, że narzędzia do edycji tekstu, arkusze kalkulacyjne, czy szkielety dla prezentacji są przydatne do pracy i dla różnych hobby.

Microsoft Office 2021

Jeśli brakuje Ci pewności, jaki konkretny prezent kupić, możesz również polegać na kartach upominkowych, np. na Amazona lub eBay, gdzie dziadkowie mogą sobie sami, na Twój koszt, znaleźć coś, co ich zachwyci. To znakomity sposób na podziękowanie za lata dodatkowego kieszonkowego!

Amazon gift card

Lepsze od telewizji

Opcją idącą w zupełnie inną drogę jest podarowanie dziadkom subskrypcji na trochę czasu z jakimś serwisem streamingowym. Karta upominkowa na Netflixa to znakomity pierwszy krok, dający dostęp do szerokiego i różnorodnego katalogu filmów, seriali, produkcji dokumentalnych, a nawet występów stand-upowych. Nawet parę gier się znajdzie, co pozwala nam nawiązać zgrabnie do pierwszego segmentu naszych rekomendacji.

Netflix

Czasu do świąt coraz mniej, spiesz się z tymi prezentami!

To kończy nasze krótkie zestawienie sugestii, co możesz dać w świątecznym prezencie swoim dziadkom. Jeśli mimo wszystko żadna z tych opcji nie wydaje się przekonująca, zachęcamy do głębszego zapoznania się z ofertą, na pewno odkryjesz wiele znakomitych możliwości.