Trzydzieści lat istnienia. Setki milionów sprzedanych kopii wszystkich części. Historia serii Need for Speed rozpoczęła się w 1994. Pierwszy NFS, wydany w 1994 na PC i piątej generacji konsol, zapoczątkował markę, która często jest uznawana wręcz za synonim gier wyścigowych.

Skupiona na nielegalnych wyścigach seria jest jedną z największych marek Electronic Arts. Każda część jednak różni się rozgrywką, stopniem realizmu i nieraz też tematyką. Niektóre są o rajdach ulicznych i nie bawią się w realistyczne symulacje, inne znowu charakteryzują się dbałością o autentyczność.

Zmiany w serii Need for Speed wynikają głównie z wielu studiów deweloperskich, które ją tworzyły. Pierwsza część, The Need for Speed z 1994, oszałamiała grafiką, a potem było jeszcze lepiej. Wydany w 2012 i dostępny na PlayStation 3, Xbox 360 i wielu innych platformach Need for Speed: Most Wanted wprowadził jeszcze lepszą jakość.

NFS z 2015 połączył klasyczną rozgrywkę z nowoczesnością, mnóstwem opcji personalizacji samochodów oraz otwartym światem. Na całą markę składa się 28 tytułów, a także DLC i remake’i. Jedną z najlepszych części jest jedna z najnowszych: Need for Speed Heat z 2019. Zabiera ona graczy do inspirowanego Miami fikcyjnego miasta Palm City i oferuje 127 fantastycznych aut do wyboru.

Odnośnie fabuł niektórych gier z serii NFS, mają jedną cechę wspólną z serią Grand Theft Auto. Protagonista często trafia do przestępczego podziemia i zmuszony jest brać udział w nielegalnych wyścigach. Są zwroty akcji i pamiętne momenty.

Ogółem seria Need for Speed dostarcza znakomitych doznań i jest jedną z największych marek w tym gatunku. Co jednak jeśli jej nie lubicie lub macie jej dość? Nie ma problemu, jest mnóstwo świetnych gier, które są podobne do NFS-ów, ale nimi nie są.

Najlepsze gry wyścigowe
GameReleaseDeveloperSale
Forza Horizon 5 2021-11-09 Playground Games 57%
Need For Speed Heat 2019-11-08 Ghost Games 88%
Dirt 5 2020-11-06 Codemasters 74%
Wreckfest 2018-06-14 Bugbear Entertainment 80%
Forza Horizon 5 2021-11-09 Playground Games
DIRT 5 2020-11-19 Codemasters 77%
Burnout Paradise Remastered 2018-03-16 Stellar Entertainment
Danger Zone 2017-05-29 Three Fields Entertainment 13%
Need for Speed Heat Standard Edition 2019-11-08 Ghost Games 74%
Trackmania Turbo 2016-03-24 Race 1%
Flatout 4 Total Insanity 2017-04-04 Kylotonn 94%
Wreckfest 2019-08-27 Bugbear Entertainment 77%
FlatOut 4: Total Insanity 2017-04-04 Kylotonn 89%
Burnout Paradise Remastered 2018-08-28 Stellar Entertainment 35%
Trackmania Turbo 2016-03-24 Nadeo
Danger Zone 2 2018-07-12 Three Fields Entertainment
Trackmania Turbo 2016-03-24 Nadeo 58%

Forza Horizon 5

Data wydania:2021-11-09
Gatunek:Wyścigi
Producent:Playground Games

To najnowsza część kultowej serii gier wyścigowych z otwartym światem. Znakomity spin-off symulatorów Forza Motorsport, Forza Horizon od 2012 podbija serca graczy swoją bardziej zręcznościową rozgrywką i wspaniałymi otwartymi światami, które można zjeździć wzdłuż i wszerz.

Forza Horizon 5 zabiera nas do fikcyjnej wersji Meksyku, która jest też największą mapą w historii serii. Gracze mogą prowadzić ponad 500 ikonicznych samochodów, doświadczyć srogiej pogody i bawić się bardzo dobrym systemem personalizacji. To, co odróżnia tę grę od serii Need for Speed, to szereg misji rajdowych całkowicie odmiennych od nielegalnych wyścigów ulicznych połączonych z uciekaniem przed policją. W porównaniu z najnowszą częścią NFS, Unbound, widać nacisk na realistyczną fizykę i dbałość o szczegóły. Gra jest dostępna też na Xbox One i oferuje znakomity tryb multiplayer.

Kluczowe cechy
 • Najnowsza część realistycznej serii wyścigowej
 • Wirtualny Meksyk zapiera dech w piersiach
 • Zmienna pogoda i realistyczna fizyka
 • Pojazdy z różnych kategorii i epok historycznych

Burnout Paradise Remastered

Data wydania:2018-08-21
Gatunek:Wyścigi
Producent:Stellar Entertainment

Tutaj polecamy odświeżoną wersję klasyka z 2008, zawierającą również osiem DLC. Szukacie czegoś jak Need for Speed, ale bardziej szalonego? Dorwijcie Burnout Paradise!

Dużo tutaj ryzyka, ale dlatego ta gra jest taka super. Jeśli Forza Horizon mimo wszystko bardziej przechyla się w stronę realizmu, tak Burnout Paradise kompletnie wyrzuca go przez okno. To znakomity przykład zręcznościówki ze spektakularnymi wyścigami wraz ze złomowaniem rywali i destrukcją ulicy – wszystkie chwyty dozwolone! Spektakl zniszczenia jest tym, co trzeba koniecznie sprawdzić w trybie Showtime. Ta gra jest do tego dostępna na PC, PlayStation 4, Xbox One i Switchu.

Kluczowe cechy
 • Ekscytujący remaster gry z 2008
 • Szalone wyzwania i totalna destrukcja
 • 150 samochodów do prowadzenia w 4K
 • Tryby dla pojedynczego gracza i multi dla 8 graczy

GRID: Autosport

Data wydania:2014-06-26
Gatunek:Wyścigi
Producent:Feral Interactive (Linux)

GRID to seria bardzo realistycznych gier wyścigowych, szczycących się agresywnym AI i nieprzewidywalnymi wyzwaniami. GRID: Autosport to część, która ma najwięcej zawartości!

GRID: Autosport porzuca kampanie fabularne na rzecz realistycznego trybu kariery, na który składa się pięć typów wyścigów: Endurance, Open Wheel, Street, Tuner i Touring Car. Nie trzeba zbierać pieniędzy, bo tutaj liczą się tylko punkty doświadczenia! To znakomity symulator zawodowego kierowcy, oszałamiający szczegółowością i opcjami personalizacji. Gra ta jest też dostępna na wielu platformach, w tym Android i iOS.

Kluczowe cechy
 • Play a realistic racing game from Codemasters
 • Ponad sto tras, na których możesz przetestować swoje umiejętności
 • Szeroki zakres opcji modyfikacji samochodów
 • Tryby solo i multi

Assetto Corsa

Data wydania:2018-04-20
Gatunek:Wyścigi
Producent:Kunos Simulazioni

To kolejna ultrarealistyczna symulacja wyścigów dostępna na Oculus Rift. Assetto Corsa to niezależna gra z bardzo pozytywnymi recenzjami na Steamie.

Niesłychany realizm był głównym celem twórców. Możecie tutaj prowadzić pieczołowicie odtworzone samochody. Jak to się ma do Need for Speeda? NFS-y są głównie dla zabawy (pomijając niektóre części) – kraksy, które w prawdziwym życiu skończyłyby się zezłomowaniem auta, tutaj często nawet nie zostawiają rysy na lakierze. Ale Assetto Corsa to zupełnie inna bajka. Jedna uwaga: by w pełni czerpać radość z tej produkcji, trzeba się wyposażyć w odpowiedniej jakości kierownicę.

Kluczowe cechy
 • Niesamowicie realistyczny symulator jazdy
 • Pieczołowicie odtworzone samochody
 • Zróżnicowane tryby rozgrywki, w tym kariera
 • Można grać solo lub w trybie wieloosobowym

The Crew 2

Data wydania:2018-06-29
Gatunek:Wyścigi
Producent:Ivory Tower

Drzewiej The Crew skupiało się na motywach gangsterskich, podobnie jak Need for Speed. Zmieniło się to w dwójce, która daje dostęp do potężnego otwartego świata, gdzie można wziąć udział w całej masie ekscytujących wyścigów i tak naprawdę robić to, co tylko sobie zamarzymy.

W odróżnieniu od Need for Speed, The Crew 2 to gra sieciowa, gdzie tworzymy własną postać, a następnie rzucamy się w wir przeróżnych wyścigów i zawodów o chwałę rajdowego świata. Są tutaj wyścigi uliczne, drifting, pokazy monster trucków i inne. Ale dlaczego mielibyśmy się ograniczać tylko do ziemi? The Crew 2 wprowadza również samoloty i łodzie! Grafika również robi niesamowite wrażenie.

Kluczowe cechy
 • Znakomita gra sieciowa dla miłośników wyścigów wszelkiej maści
 • Samochody, łodzie i samoloty
 • Szeroki zakres wydarzeń i rodzajów wyścigów
 • Czym wyższy poziom doświadczenia, tym ciekawsze zadania

Wszystkie gry na tej liście oferują unikatową rozgrywkę i skupiają się na technikaliach, świetnych trasach i czystej zabawie. Co zatem wybrać? Musicie najpierw zastanowić się jakiej gry szukacie. Assetto Corsa, Forza Horizon i GRID: Autosport są dobre miłośników realizmu. Jeśli marzą się wam szaleństwa i czysta frajda, to wybierzcie The Crew lub Burnout Paradise.

Nie ograniczajcie się jednak tylko do tych alternatyw dla Need for Speeda! Rok 2023 przyniesie kolejne wielkie premiery w gatunku samochodówek, w tym nową Forzę Motorsport, Test Drive Unlimited: Solar Crown, Wreckreation czy Rennsport. NFS na zawsze pozostanie w naszych sercach jako prawdziwy klasyk, ale zawsze warto spróbować czegoś innego.