W dzisiejszych czasach, Internet daje niemal nieskończone możliwości rozwoju osobistego.

Istnieją najróżniejsze kursy, które można ukończyć, aby zdobyć nowe umiejętności lub doskonalić te, które już się posiada. Na dedykowanych stronach internetowych znaleźć można dziesiątki tysięcy szkoleń wysokiej jakości – przez mnogość wyboru, znalezienie odpowiedniej opcji dla siebie może być jednak przytłaczające…

…Dlatego też przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże Ci wybrać opcje e-learningowe, najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. Dowiesz się z niego również, jak rozpocząć proces nauki online.

Od rozwijania umiejętności miękkich, aż po zagadnienia techniczne, kursy online dostarczają mnóstwa przydatnych informacji i stanowią doskonały sposób na rozwijanie kariery i podnoszenie umiejętności. Niemniej jednak często istnieją ograniczenia czasowe i finansowe, co oznacza, że trzeba starannie zaplanować swoje działania, aby osiągnąć sukces.

Dziś poznasz kilka naszych wskazówek, jak poruszać się w świecie e-learningu.

Szybkie info: Zanim zagłębimy się w temat, rozważ nową ścieżkę rozwoju (i drogę do niej) jako swoją Gate to Adventure – bramę do przygody! Przejrzyj sekcję Kursy Online na G2A.COM. Czekają tam na Ciebie liczne, wyselekcjonowane opcje szkoleniowe z najlepszych platform e-learningowych. Zajrzyj, zapoznaj się z naszą ofertą i… rozwijaj się z nami!

Gotowy? Rozwiążmy zatem razem tajemnicę wyboru kursu, który będzie dla Ciebie najlepszy!

Po pierwsze, określ swoje cele i przygotuj plan rozwoju.

To najważniejsza rzecz, którą powinieneś zrobić, zanim wybierzesz konkretny kurs.

Określanie Twoich celów: Przed rozpoczęciem dowolnego kursu, zidentyfikuj to, co chcesz osiągnąć. W tym celu zadaj sobie następujące pytania:

 • Jakie są Twoje cele edukacyjne?
 • Ile możesz wydać?
 • Ile czasu możesz poświęcić?
 • Czy Twoim celem jest rozwijanie się zawodowo czy chcesz zrobić kurs wyłącznie dla siebie, np. aby nauczyć się czegoś, o czym zawsze marzyłeś?

To są najważniejsze pytania na tym etapie. Bądź ze sobą szczery udzielając na nie odpowiedzi, ponieważ pomoże Ci to wybrać odpowiednie opcje e-learningowe

Jeśli chodzi o cenę, większość kursów ma charakter komercyjny, więc, naturalnie, trzeba za nie zapłacić. Istnieją jednak inne możliwości: czasem, zamiast wykupować jeden kompleksowy, ale drogi kurs, możesz skorzystać z kilku tańszych (a nawet czasem darmowych) opcji, które dostarczą Ci podobną ilość wiedzy za mniej.

Istnieją bowiem darmowe lub kosztujące grosze „próbne lekcje” oraz webinary, które mogą przynajmniej dać Ci pojęcie, o czym jest dany kurs i jakiej jakości jest. W skrócie – istnieje wiele opcji, pozwalających zdobyć wiedzę za mniejsze pieniądze, zwłaszcza biorąc pod uwagę różne promocje i wyprzedaże.

W trakcie poszukiwania szkoleń również YouTube przychodzi z pomocą. Nie brakuje tam rozmaitych filmików instruktażowych i darmowych kursów. Korzystanie z tej platformy ma jednak kilka minusów:

 • Ucząc się w ten sposób nie otrzymasz żadnych certyfikatów, które mogą być przydatne w późniejszym poszukiwaniu pracy.
 • Bardzo łatwo jest się rozkojarzyć w trakcie poszukiwań, oglądając inne filmy dostępne na platformie.
 • YT z pewnością jest skarbnicą wiedzy, jednak ma też swoje sposoby na odciąganie uwagi użytkowników, w tym reklamy, propozycje trendowanych filmików itp.

Zbadaj dostępne opcje. Wybierz właściwą platformę i dokładnie przejrzyj zawartość kursu.

Kiedy już zdecydujesz, czego konkretnie szukasz i poznasz dostępne możliwości, nadchodzi czas, aby poszukać konkretnych opcji szkoleniowych.

Istnieje wiele renomowanych platform e-learningowych, na których możesz znaleźć różne, zaawansowane kursy, m.in. LinkedIn, MasterClass, One Education, Amphy czy Alpha Academy. Wszystkie one oferują szeroki wybór szkoleń na różne tematy i dla różnych grup docelowych.

Zanim wybierzesz kurs, poświęć trochę czasu na dokładne przejrzenie jego zawartości. W szczególności:

 • Przeczytaj opis materiału, aby dowiedzieć się, co otrzymasz po zakupie i jakie tematy porusza kurs. Szukaj zróżnicowanej zawartości, nie tylko opartej na wykładach wideo. Sprawdź też, czy dany kurs oferuje opcję interakcji z twórcą/wykładowcą, czy jest możliwe zadawanie pytań i otrzymywanie informacji zwrotnej na temat swojego postępu.
 • Określ, czy kurs odpowiada Twojemu poziomowi umiejętności. Upewnij się, że to, co otrzymujesz, nie jest zbyt łatwe ani trudne dla Ciebie na obecnym etapie edukacji lub rozwoju zawodowego. Obejrzyj kilka próbnych filmów lub weź udział w webinarze, aby uzyskać ogólny obraz kursu.
 • Przeczytaj recenzje użytkowników, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją decyzję o zakupie, poprzez indywidualne oceny i wrażenia kursantów.
 • Zapoznaj się z referencjami twórcy kursu. Sprawdź, czy dane szkolenie zapewni Ci niezbędne certyfikaty. WSKAZÓWKA: szukaj przede wszystkim instytucji edukacyjnych lub ekspertów z ugruntowaną reputacją, zapewniających najlepsze wyniki i najlepszy stosunek jakości do ceny.
 • Sprawdź inne polecane produkty z interesującej Cię kategorii, aby znaleźć alternatywy lub źródła dodatkowej wiedzy na konkretny temat.

Wszystkie wyżej wymienione punkty pomogą Ci określić, czy konkretna opcja e-learningowa jest warta Twojej uwagi i ciężko zarobionych pieniędzy oraz, po prostu, czasu.

Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę?

Najlepsze kursy to te, które dają użytkownikom swobodę w kwestii sposobu uczestnictwa i ukończenia. Na szczęście większość szkoleń e-learningowych pozwala na ukończenie ich we własnym tempie, bez konieczności przestrzegania ścisłego harmonogramu (za wyjątkiem niektórych kursów online na uniwersytetach). Taka swoboda naprawdę pomoże Ci zarządzać czasem i dostosować naukę do Twoich potrzeb oraz możliwości w danym momencie.

Istnieje także wiele sposobów, aby sprawdzić, czy kurs, który masz zamiar rozpocząć, jest godny zaufania. Nie martw się jednak – nie oznacza to, że w trakcie poszukiwania szkolenia trafisz na oszustów. Większość platform edukacji online ma skuteczne metody weryfikowania szkoleń i moderowania treści, jednak możesz trafić na kursy, które są po prostu słabej jakości (z niedostateczną ilością materiału, niestarannie nagrane itp.) lub które obiecują na początku dużo, a obietnic tych nie dotrzymują… Jak więc to zweryfikować?

Po pierwsze, sprawdź, czy twórca kursu cieszy się szacunkiem i wydaje się godny zaufania. Szukaj tych, którzy gwarantują dobre wyniki, ale tylko jeśli wkładasz dużo pracy w ukończenie kursu. Jak wiesz, nic co dobre w życiu, nie przychodzi łatwo.

Następnie sprawdź, czy twórca kursu faktycznie ma jakieś sukcesy w danej dziedzinie i czy jest specjalistą. Przecież chcesz uczyć się od najlepszych!

Po trzecie, przeczytaj opinie użytkowników/byłych kursantów. Sprawdź, czy są to autentyczne, czy po prostu kupione recenzje. W tym celu porównaj wszystkie lub większość opinii – widzisz same komentarze pięciogwiazdkowe dodane w krótkim czasie, a wcześniej wysyp niskich ocen? To wygląda podejrzanie!

Po czwarte, sprawdź, czy twórca kursu oferuje obsługę klienta w przypadku jakichkolwiek problemów lub czy istnieje gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli produkt nie spełni Twoich oczekiwań.

Po piąte, czasami lepiej jest zapłacić więcej i stać się członkiem aktywnej społeczności uczących się, dążących do doskonałości, niż wydać mniej na słabszy kurs, który sprawi, że poczujesz się oszukany bo niczego Cię nie nauczył.

Uwagi końcowe

Jak widzisz, wybór odpowiedniego kursu może być trudnym zadaniem. Ale nie musi takie być!

W ogólnym rozrachunku musisz zastanowić się, jakie masz obecnie umiejętności i jak chciałbyś je rozwijać. Twój czas, pieniądze i energia to cenne zasoby, które nie powinny być marnowane na słabe produkty. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby sprawdzić, czy dany kurs zasługuje na Twoją uwagę i ciężko zarobione pieniądze.

I pamiętaj: ukończenie kursu to jedno, ale ostatecznie wszystko zależy od Ciebie. Bez Twojego zaangażowania i ciężkiej pracy nawet najlepszy i najdroższy kurs nie przyniesie oczekiwanych efektów.