Na rynku pełno jest gier wyścigowych, przez co jest dość trudno wybrać jakiś fajny tytuł, szczególnie jeśli ktoś jest zielony w temacie.

Dla waszej wygody zebraliśmy najlepsze samochodówki, w które możecie zagrać już teraz. Miłego obczajania!

Najlepsze gry wyścigowe
NameReleasedDeveloperSale
F1 2021 2021-07-16 Codemasters
DiRT Rally 2.0 2019-02-26 Codemasters 75%
F1 2020 | Standard Edition 2020-07-10 Codemasters 36%
F1 22 2022-07-01 Codemasters 83%
The Crew 2 2018-06-29 Ivory Tower 89%
DiRT 4 (PC) 2017-06-09 Codemasters 45%
Forza Horizon 5 2021-11-09 Playground Games 55%
Forza Motorsport 7 2017-10-03 Turn10 Studios 36%
Need for Speed: Most Wanted 2012-10-30 Criterion Software 34%
Need for Speed Heat 2019-11-08 Ghost Games 86%
Assetto Corsa Competizione 2018-09-12 Kunos Simulazioni 76%
Assetto Corsa 2014-12-19 Kunos Simulazioni 81%
Grid 2 2013-05-27 Feral Interactive (Mac) 71%
GRID (2019) 2019-10-11 Codemasters 94%
MotoGP 22 2022-04-21 Milestone srl 74%
MotoGP 21 2021-04-22 Milestone 83%
WRC 7 2017-09-15 KT Racing 93%
Need For Speed: Undercover 2008-11-18 EA Black Box
Need For Speed Rivals Origin 2013-11-21 Ghost Games & Criterion Games 35%
Need For Speed Payback 2017-11-10 EA Gothenburg 62%

Zręcznościówki. Symulatory. Nielegalne wyścigi. Rajdy po szutrze. Zamknięte tory. Otwarte światy do zwiedzania. Gatunek gier wyścigowych jest bardzo niejednorodny, dzięki czemu każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Forza Horizon 4

Data wydania:2018
Producent:Playground Games

Czwarta gra z serii Forza Horizon jest oczywiście zbliżona do poprzedniczek, ale wprowadza też nowe mechanizmy, które bardzo urozmaicają rozgrywkę.

Jedną z najbardziej widocznych zmian jest wprowadzenie zmiennych pór roku, które wpływają na środowisko i otwierają dostęp do nowych miejsc, chociażby małych wysp na Derwent Water, do których można dojechać po zamarzniętym jeziorze. Seria Forza znana jest również z ogromnej liczby dostępnych aut. Nie inaczej jest w czwórce, w której jeździć można ponad 400 różnymi pojazdami.

Kluczowe cechy
 • Otwarty świat będący fikcyjną wersją Wielkiej Brytanii
 • Zmienne pory roku wpływające na warunki jazdy
 • Edytor tras pozwalający na tworzenie własnych wyścigów

DiRT Rally 2.0

Data wydania:2019
Producent:Codemasters

Jeśli kręcą cię rajdy samochodowe, DiRT Rally 2.0 jest czymś dla ciebie. Ten symulator pozwala na wzięcie udziału w przeróżnych zawodach, podczas których zmierzysz się nie tylko z rywalami, ale również pogodą. Deszcz bardzo chętnie wszystko utrudni.

Jechać trzeba tutaj nie tylko szybko, ale też ostrożnie, bowiem gra realistycznie odtwarza uszkodzenia samochodu. Te mogą negatywnie wpłynąć na jazdę. Sukces wymagać będzie też odpowiedniego tuningowania samochodu, by dopasować go do panujących w danym momencie warunków na drodze.

Kluczowe cechy
 • Rozgrywka skupiająca się na rajdach samochodowych po błocie i asfalcie
 • Zaawansowana, wymagająca fizyka jazdy
 • Zmienne warunki na drodze, zależne od pogody

Forza Motorsport 7

Data wydania:2017
Producent:Turn 10 Studios

W porównaniu z Forza Horizon Forza Motorsport jest bardziej symulatorem, w którym zamieniono otwarty świat na zamknięte trasy (fikcyjne), na których można prowadzić setki pojazdów, w tym hiperauta, moster trucki, ciężarówki wyścigowe i Formułę E.

Dynamiczna pogoda sprawia, że każdy wyścig jest niepowtarzalny, co jeszcze zwiększa regrywalność. To świetna produkcja dla miłośników wyścigów, z której jeszcze więcej wyciągniesz, jeśli skorzystasz z odpowiedniej kierownicy.

Kluczowe cechy
 • Przepiękna oprawa graficzna i zmienna pogoda
 • Ponad 700 samochodów, w tym ciężarówki wyścigowe
 • Wsparcie dla przeróżnych kierownic dostępnych na rynku

F1 2019

Data wydania:2019
Producent:Codemasters

Jeśli zawsze chciałeś zasiąść za kółkiem prawdziwej Formuły 1 i zobaczyć jak to jest jeździć w poczuciu nieustannego zagrożenia, bo prędkości ogromne, a każdy błąd potencjalnie zabójczy, to sięgnij po serię F1 od Codemasters, która praktycznie nie ma konkurencji w swojej kategorii.

Jeśli już znasz tę markę, ucieszysz się na wiadomość, że dostępna jest tutaj również Formuła 2 jako oddzielny tryb rozgrywki.

Kluczowe cechy
 • Realistyczne wyścigi F1 i F2 wraz z rzeczywistymi zespołami i trasami
 • Więcej opcji personalizacji
 • Sieciowe ligi, dzięki którym można zmierzyć się z graczami z całego świata

Gran Turismo Sport

Data wydania:2017
Producent:Polyphony Digital

Gran Turismo Sport to kontynuacja ponad 20-letniej tradycji marki pozwalająca na prowadzenie więcej niż 300 różnych samochodów takich tuzów jak Ferrari, Toyota, Peugeot i – po raz pierwszy w tej serii – Porsche. Gra skupia się na rajdach po torach wyścigowych, z których wiele jest autentycznych.

Można grać samemu lub z innymi w trybie sieciowym. Co ciekawe, co roku odbywają się jednocześnie dwa wielkie mistrzostwa sieciowe w GT Sport, a zwycięzcy są nagradzani podczas ceremonii w Paryżu.

Kluczowe cechy
 • Ciągłe aktualizacje zawartości – na ten moment dostępnych jest ponad 300 samochodów
 • Wiele tras, w tym prawdziwych, jak Mount Panorama
 • Rozgrywki sieciowe wspierane przez FIA

The Crew 2

Data wydania:2018
Producent:Ivory Tower

The Crew 2 to wyjątkowa gra, ponieważ można się tutaj ścigać nie tylko na lądzie, ale także w wodzie i powietrzu, co w połączeniu z otwartym światem daje niesamowitą swobodę.

Rozgrywka podzielona jest na cztery części, z której każdą zajmuje się inna rodzina: wyścigi uliczne, wyścigi profesjonalne, freestyle i off-road. Każda z tych kategorii dzieli się na kolejne wydarzenia, w tym wyścigi równoległe, driftowanie, motocross i powerboat.

Kluczowe cechy
 • Otwarty świat, którzy można zwiedzać na lądzie, wodzie i w powietrzu
 • Tony licencjonowanych maszyn
 • Wciągający tryb sieciowy oparty na interakcjach między graczami

DiRT 4

Data wydania:2017
Producent:Codemasters

DiRT 4 skupia się na rajdach samochodowych, więc spodziewaj się pełno tytułowego brudu, błota i kamieni, ale również asfaltu i wyścigów na zamkniętych drogach, a wszystko to w zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Osiągnięcie sukcesu w DiRT 4 wymaga nie tylko opanowania techniki jazdy, co nie jest wcale łatwe, ale również odpowiednie przygotowanie auta do zbliżającego się rajdu. Składa się na to wynajmowanie specjalistów i zarządzanie zespołem naprawczym, konfigurację auta i podpisywanie lukratywnych umów sponsorskich.

Kluczowe cechy
 • Jeden z najlepszych symulatorów rajdów samochodowych
 • Tryb Your Stage z proceduralną generacją etapów rajdu
 • Tryb sieciowy w formie wydarzeń społecznościowych i rankingów Pro Tour

Wreckfest

Data wydania:2018
Producent:Bugbear Entertainment

O ile większość symulacji samochodowych zawiera realistyczny model uszkodzeń, tak ciężko znaleźć produkcję, która opiera się w całości na rozwalaniu wózków.

To czyni Wreckfest tak wyjątkową grą. Nie ma tutaj żadnych zasad poza tą, by rozwalić wszystko, co jeździ. Trzeba jednak uważać na to, by czasem swojego auta nie skasować przy okazji. Poza wyścigami dostępny jest tutaj tryb demolition derby, dzięki któremu możesz skupić się wyłącznie na rozwałce i podziwianiu możliwości silnika fizycznego tej gry.

Kluczowe cechy
 • Rozgrywka oparta przede wszystkim na złomowaniu rywali
 • Realistyczny model fizyki i uszkodzeń
 • Są tutaj i wyścigi i demolition derby

Need for Speed: Underground 2

Data wydania:2004
Producent:Electronic Arts

Ta lista nie byłaby kompletna bez starego, dobrego NFS: Underground, znakomitego sequela NFS: Underground, gry skupiającej się na nielegalnych wyścigach ulicznych i zawierającej fabularny tryb kariery.

need for speed underground 2

Był to zdecydowanie powiew świeżości, a kontynuacja była jeszcze bardziej dopracowaną produkcją. Największą innowacją było wprowadzenie otwartego świata, ulepszono również personalizację aut i tuning, które to elementy też odgrywają dużą rolę w Undeground 2.

Kluczowe cechy
 • Sporych rozmiarów miasto Bayview – otwarty świat, który można swobodnie zwiedzać
 • Rozbudowane opcje personalizacji i tuningowania aut
 • Wiele różnych trybów rozgrywki

Need for Speed: Most Wanted

Data wydania:2005
Producent:EA Canada

Jeśli mowa o prawdziwych klasykach, to na tej liście nie mogło zabraknąć też Need for Speed: Most Wanted. Wydana w 2005 gra to jedna z najlepszych zręcznościowych samochodówek w historii gatunku.

Jeśli chodzi o cechy kluczowe tej produkcji, to koniecznie trzeba wspomnieć o pościgach policji, nielegalnych wyścigach ulicznych, samodzielnie napełniającym się pasku nitro i umiejętność nazwana „speedbreaker”, która pozwala na spowolnienie czasu, by łatwiej pokonać daną przeszkodę. Miasto Rockport jest też otwartym światem podzielonym na trzy dzielnice dla łatwiejszej nawigacji.

Kluczowe cechy
 • Otwarty świat wręcz zachęcający do eksploracji
 • Nielegalne wyścigi i pościgi policyjne
 • Duży wybór licencjonowanych samochodów i cała masa opcji personalizacji

Podsumowanie

Jak widać gatunek samochodówek nie jest jednolity. Zobaczmy zatem co może wyróżniać poszczególne produkcje i jak mogą się różnić od siebie. To pomoże ci wybrać odpowiedni tytuł.

Zręcznościówki i symulacje

Jeśli o gry wyścigowe chodzi, to ten podział jest najważniejszy. Producenci mogą stworzyć zarówno gry zręcznościowe, jak i symulacyjne, na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze.

Symulacje, jak sugeruje nazwa, mają na celu dokładne odtworzenie realistycznych warunków jazdy, dzięki czemu można się poczuć jak prawdziwy kierowca. Po takich grach można spodziewać się złożonej fizyki jazdy i modelu uszkodzeń. Dobrze mieć do takich kierownicę, lepiej też mieć już doświadczenie.

Zręcznościówki mogą okazjonalnie wyglądać całkiem realistycznie, ale generalnie wybaczają wiele błędów i na przykład samochody przetrwają bardzo poważne wypadki, dzięki czemu można dalej jeździć. Łatwiej też pokonywać zakręty, a takie chociażby paski nitro same się napełniają.

Producenci gier oczywiście mogą spróbować połączyć oba światy, tworząc produkcje, które są realistyczne, ale bez przesady. Dzięki temu są bardzo przystępne dla szerszej publiczności, ale zbalansowanie tych dwóch aspektów nie jest prostym zadaniem.

Otwarty świat kontra zamknięte tory

Te drugie to prosta sprawa – wybierasz wyścig, siadasz za kółkiem i rozpoczynasz jazdę. Te drugie opierają się na eksploracji i jeżdżeniu gdzie kierownica i wyobraźnia poniesie. Najczęściej są to gry wieloosobowe opierające się na interakcjach między graczami, ale nie jest to regułą.

Odcinki specjalne i wyścigi łeb w łeb

Niektóre gry skupiają się wyłącznie na odcinkach specjalnych, gdzie musisz pokonać trasę z punktu A do punktu B jak najszybciej się da. Oczywiście inni też biorą w tym udział, ale pojawiają się tylko na tabeli wyników – możesz porównać swój czas z nimi, ale nie spotkasz ich na trasie. Za wypadki możesz więc winić tylko siebie.

Jeśli chcesz się zmierzyć z rywalami, wybierz inne gry wyścigowe lub rallycross. Niektóre gry mogą oferować szeroki zakres dostępnych konkurencji dla zróżnicowanej rozgrywki.

Możesz wybrać bardziej lub mniej realistyczne gry, zgodnie ze swoimi preferencjami i poziomem umiejętności.

Jeśli lubisz rajdy samochodowe i rallycross, DiRT 4 i DiRT Rally 2.0 są tutaj oczywistym wyborem. Jeśli lubicie zamknięte trasy i okrążenia, to wtedy warto spróbować Forza Motorsport 4 czy Gran Turismo Sport. Fani Formuły 1 nie mają zbyt dużego pola manewru: przede wszystkim F1 2019. A jeśli masz ochotę na coś nielegalnego, stary dobry Need for Speed: Underground jest znakomitą opcją.