Jak Steve McQueen kiedyś powiedział, „wyścigi to życie. Wszystko przed i po jest tylko czekaniem”. Ale co ze sztuką driftingu? Rozpopularyzowana w Japonii w latach 70. XX wieku, zyskała później jeszcze większy rozgłos dzięki sukcesowi mangi Initial D i jest dzisiaj obowiązkowym elementem współczesnych gier wyścigowych. Ale które z nich są w tym najlepsze? Wybraliśmy kilka najfajniejszych tytułów, obczajcie je!

Wbrew powszechnemu przekonaniu drifting narodził się w Europie, a dokładnie we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Ta technika jazdy polega na wprowadzaniu prowadzonego przez siebie auta w świadomy, kontrolowany poślizg. Prędkość, kąt przejazdu, precyzja i widowiskowość są dzisiaj kluczowymi aspektami w tej dyscyplinie, a konkursy driftingowe odbywają się na całym świecie.

Świetne w symulatorach driftu jest to, że możecie sobie spokojnie kręcić bączki i palić gumę w bezpiecznych warunkach domowych. Które z nich są najlepsze? Sprawdźmy to.

DRIFT21

Data wydania:2020-05-07
Gatunek:Gra wyścigowa
Producent:ECC GAMES

Ze wszelkich symulatorów driftingu DRIFT21 może być jednym z najlepszych. Wydana, jak tytuł sugeruje, w 2021 gra pozwala na wyzywanie innych na samochodowe pojedynki na licencjonowanych torach Ebisu Circuit w Japonii. Dalej, pokażcie kto jest najlepszy!

Jedną z najfajniejszych cech tej gry jest możliwość personalizacji i ulepszania licencjonowanych samochodów z wykorzystaniem ogromnego katalogu części. Jest ich prawie dwa tysiące! Możecie potem przetestować stuningowane wózki na autentycznych trasach driftowych, pieczołowicie odtworzonych za pomocą technologii Laser scan.

DRIFT21 oczywiście oferuje tryby dla jednego i wielu graczy, więc bez problemu można szlifować umiejętności w starciu z komputerowymi przeciwnikami, by potem zmierzyć się z prawdziwymi. Choć może gra ta nie powala liczbą dostępnych tras czy samochodów, to jednak jest to świetna produkcja, której warto dać szansę.

Kluczowe cechy
 • Rozbudowane opcje tuningu samochodów – dostępne jest ponad 1800 części
 • Autentyczne, odtworzone za pomocą technologii skanowania laserowego trasy, na których możesz szlifować swoje umiejętności
 • Licencjonowane samochody
 • Zróżnicowane wyzwania, które możesz podjąć

CarX Drift Racing Online

Data wydania:2017-11-17
Gatunek:Symulator wyścigowy
Producent:CarX Technologies, LLC

Jeśli szukacie jakiegoś fajnego, realistycznego symulatora driftingu wręcz stworzonego do rywalizacji z innymi, CarX Drift Racing Online to jeden z najlepszych wyborów.

To produkcja z porządnie odtworzoną fizyką driftu, szkoda tylko, że nie ma tutaj licencjonowanych samochodów. W dostępnych w grze fikcyjnych autach bez problemu dopatrzycie się ich rzeczywistych odpowiedników, możecie je również tuningować, w tym wizualnie.

CarX Drift Racing Online jest stworzone specjalnie pod współzawodnictwo, więc jeżeli chcecie się pościerać o to, kto byłby najlepszym kandydatem na głównego bohatera Initial D, wybierzcie ten tytuł. Dziś jest już tani jak barszcz, wygląda świetnie, a do tego współpracuje z goglami VR.

Kluczowe cechy
 • Realistyczna fizyka
 • Szeroki zakres tuningu aut
 • Bardzo dobra oprawa graficzna
 • Wsparcie dla VR (oczywiście opcjonalne, gogle nie są konieczne do gry)

Forza Horizon 5

Data wydania:2021-11-09
Gatunek:Gra wyścigowa
Producent:Playground Games

To prawdopodobnie najbardziej obszerna gra wyścigowa dostępna obecnie na rynku. Forza Horizon 5 oferuje niezliczone możliwości w fikcyjnej wersji państwa Meksyk.

Jest wielka, jest piękna, jest napakowana misjami i trybami rozgrywki. Chociaż driftowanie nie jest tutaj gwoździem programu (tym jest zwiedzanie prześlicznego otwartego świata i branie udział w różnych wydarzeniach wyścigowych), to oczywiście też jest możliwe. Możesz bawić się w to wszędzie, nie tylko w specjalnych strefach.

Są pewne samochody wręcz stworzone do driftowania, w tym Ford Mustang RTR i Mazda RX-7, a jeśli chcecie wzmocnić wrażenia, to wyłączcie wszelkie opcje wspomagania jazdy i przełączcie tryb realizmu na Symulację. No dobrze, Forza Horizon 5 to mimo wszystko zręcznościówka, ale pod względem fizyki jest tutaj całkiem nieźle i driftuje się tutaj naprawdę dobrze.

Kluczowe cechy
 • Fikcyjna wersja Meksyku do zwiedzenia na czterech kółkach
 • To gra zręcznościowa, ale pewna doza realizmu tutaj mimo wszystko jest
 • Tony zróżnicowanych wydarzeń wyścigowych, w których można wziąć udział
 • Oszałamiająca oprawa graficzna

Assetto Corsa

Data wydania:2018-04-20
Gatunek:Gra wyścigowa
Producent:Kunos Simulazioni

Oto prawdopodobnie najbardziej realistyczny symulator wyścigów na rynku. Assetto Corsa może się pochwalić najlepszą fizyką, pieczołowicie odtworzonymi torami znanymi z prawdziwego świata i – oczywiście! – grafiką taką, że szczena opada.

Assetto Corsa to oczywiście rasowa gra wyścigowa ze zróżnicowanymi trybami rozgrywki – wiecie, kariera i takie tam – ale oferuje również wyzwania dla miłośników driftowania. Z racji tego, że to hardkorowy symulator, takie manewry dadzą tutaj jeszcze więcej frajdy.

Oczywiście można sobie nieco sprawy ułatwić, jeśli gra okaże się zbyt trudna. To właśnie sprawia, że produkcje takie jak Assetto Corsa są takie super: każdy może się nimi cieszyć, niezależnie od poziomu umiejętności. Obok tego tytułu nie możecie przejść obojętnie.

Kluczowe cechy
 • Najprawdopodobniej jest to najbardziej realistyczny symulator wyścigów na rynku
 • Mnóstwo licencjonowanych samochodów
 • Szeroki zakres dostępnych wyzwań i wyścigów
 • Przepiękna grafika

Gran Turismo 7

Data wydania:2022-03-04
Gatunek:Gra wyścigowa
Producent:Polyphony Digital

Kolejny wymagający i ultra-realistyczny symulator na naszej liście, Gran Turismo 7 nie ułatwia sprawy, jeśli chodzi o driftowanie. Ale taki już jego urok!

Gran Turismo 7 to kompletne doświadczenie wyścigowe, pełne opcji w trybach dla jednego i wielu graczy. Szczególnie wersja na PlayStation 5 jest godna polecenia. OK, są tutaj mikrotransakcje i czasami grindu jest za dużo (na dodatek trzeba cały czas być online), ale gra nadrabia to z nawiązką świetnym gameplayem i grafiką.

Jeśli chodzi o drifting, jest tutaj to możliwe. A z racji tego, że to realistyczna symulacja, nie będzie łatwo opanować tej sztuki. Trzeba wyłączyć kontrolę przyczepności i wybrać samochody z tylnym napędem. Gran Turismo 7 ma w ogóle dedykowany tryb nazwany Drift Trials. Sprawdźcie go koniecznie!

Kluczowe cechy
 • Jedna z najbardziej realistycznych gier wyścigowych na rynku
 • I jedna z najpiękniejszych
 • Sporo fajnych bajerów w wersji na PlayStation 5
 • Kampania single z prawdziwego zdarzenia

Need for Speed Unbound

Data wydania:2022-12-02
Gatunek:Gra wyścigowa
Producent:Criterion Games

Gotowy na samochodowe szaleństwa w Lakeshore City? Need for Speed Unbound z pewnością przykuwa uwagę swoją kampanią dla pojedynczego gracza osadzoną w otwartym świecie oraz trybem dla wielu graczy.

Ale… czy można tu driftować? Oczywiście! To bardzo przydatna umiejętność, którą warto opanować, jeśli chcecie pokonać swoich oponentów i uciec policjantom. Manewr ten wypełnia pasek nitro i pomaga pokonać trudne zakręty. Lepiej więc zacząć go ćwiczyć!

Need for Speed Unbound wyróżnia się nietypowym stylem graficznym, łączącym realizm z graffiti oraz cel-shadingiem. Taki komiksowy wygląd nie każdemu musi przypaść do gustu, ale jeśli szukacie gry wyścigowej o unikatowej stronie wizualnej, warto obczaić tego NFS-a.

Kluczowe cechy
 • Unikalny styl graficzny zainspirowany graffiti i cel-shadingiem
 • Otwarty świat Lakeshore City
 • Zróżnicowane wyzwania, w tym strefy driftu
 • Pełnoprawna kampania single z fabułą

Absolute Drift: Zen Edition

Data wydania:2015-07-29
Gatunek:Gra wyścigowa
Producent:Funselektor Labs Inc

Na koniec odmienna od reszty wymienionych tutaj gier perełka. Jeśli szukacie czegoś stylowego, przystępnego i skupionego wyłącznie na mistycznej sztuce driftowania, koniecznie sięgnijcie po Absolute Drift.

W tej grze zasiądziecie za kółkiem jednego z paru dostępnych samochodów, które możecie również personalizować, a następnie staniecie przed zróżnicowanymi wyzwaniami składającymi się na 34 etapy do ukończenia. Jest tutaj też pięć stref do jazdy swobodnej, każda z unikalnym motywem przewodnim. A co lepsze, Edycja Zen (Zen Edition) zawiera jeszcze więcej fajnych rzeczy, w tym tak zwane Midnight Events, które stanowić będą niezły orzech do zgryzienia nawet dla największych wymiataczy.

Są tutaj też tabele wyników i możliwość ścigania się z duchami innych graczy, więc na brak opcji współzawodnictwa nie ma co narzekać. Można również oglądać powtórki. Absolute Drift wygląda świetnie i granie w tę produkcję to czysta przyjemność. Wybierzcie tę grę jeśli szukacie czegoś prostego (ale nie łatwego!) i przyjemnego.

Kluczowe cechy
 • Relaksująca gra o driftowaniu
 • Zróżnicowane zadania
 • Soundtrack składający się z muzyki elektronicznej i drum & bass w wykonaniu Nyte i C41
 • Można konkurować z innymi graczami dzięki tabelom wyników i tzw. duchom

Driftować każdy w każdej ścigałce może, czasem trochę lepiej, czasem trochę gorzej, ale powyższe tytuły to naprawdę świetne produkcje dla maniaków tej niezwykle widowiskowej techniki jazdy. Z pewnością znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Nie czekajcie i wybierzcie swój nowy ulubiony symulator driftowania!