Kiedy kurze świątecznych przygotowań już opadną, pierogi i sałatki zostaną zjedzone, a prezenty otwarte… wreszcie nastanie czas, żeby porozkoszować się świątecznym lenistwem – samotnie lub w gronie najbliższych.

W przerwie świątecznej, kiedy nie będą ciążyć na Tobie codzienne obowiązki związane ze szkołą lub pracą, będziesz miał wreszcie czas dla siebie. Na pewno znajdzie się chwila na to, żeby nadrobić seriale, przeczytać kilka kolejnych rozdziałów z książkowej kupki wstydu albo spędzić nieco czasu przy komputerze.

Żeby pomóc Ci w decyzji, w co zagrać w nadchodzące święta, przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę wartych uwagi tytułów. Chociaż wiele z nich nie jest tegorocznymi hitami (poza jednym, o którym wspomnimy dalej), to wszystkie wymienione przez gry to majstersztyki w swoich kategoriach. Zadbaliśmy o to, żeby na naszej liście znalazły się zarówno tytuły, przy których możesz się zrelaksować, jak  i nieco bardziej challengujące gry – tak, żebyś spośród wymienionych propozycji znalazł te, które najbardziej do Ciebie przemawiają!

Oczywiście nie namawiamy, żebyś zagrał we wszystkie… chociaż nie brzmi to jak zły plan na nadchodzące Święta!

 

Relaksująca przygoda: A Short Hike

Data premiery:2019-07-30
Gatunek:Przygodówka
Twórca:adamgryu

Jeśli nie szukasz niczego więcej, niż relaksującej gry opartej na eksploracji… wbierz A Short Hike!

Zabójczo urocza gra o humanoidalnym ptaszku – Claire, która desperacko szuka… zasięgu telefonicznego! Claire wybrała się na wakacje na położoną z dala od cywilizacji, przepiękną wyspę – okazuje się, że jedyne miejsce, w którym na telefonie pokażą się 3 kreski zasięgu, znajduje się na szczycie góry. Cóż… Czas zatem na mały spacer.

Tytuł ten polega głównie na eksploracji i znajdowaniu złotych piórek, które poprawiają wytrzymałość Claire. Kiedy wypełnimy główną misję – czyli dostaniemy się na szczyt góry – gra pozwoli nam na wolną eksplorację świata i, tym samym, na wykonanie wszystkich pobocznych zadań, które pominęliśmy. A jest co zwiedzać i podziwiać! Grafika jest wyjątkowo urocza, a lokacje malownicze: piękne wybrzeża, plaże, lasy i pagórki… Short Hike to naprawdę pięknie wykonana, ciesząca oko, relaksacyjna gra. Jeśli właśnie relaks jest Twoim głównym celem w te święta – wybierz właśnie ją!

Kluczowe cechy:
 • Estetyczna, ładnie wykonana, przyjemna dla oka gra, pełna delikatnych kolorów i uroczych antropomorficznych zwierzaków
 • Wspinaj się, pływaj, ślizgaj i biegaj, żeby dotrzeć na szczyt góry
 • Zero koszmarów i trudnych wyzwań – to historia o nastoletniej dziewczynie-ptaku, która szuka zasięgu komórkowego
 • Przyjemny, relaksujący soundtrack

Strategia przetrwania: Frostpunk

Data premiery:2018-04-24
Gatunek:Symulacja
Twórca:11 bit studios

A teraz dla odmiany coś nieco bardziej wymagającego – Frostpunk.

Osadzona w alternatywnej wersji XIX wieku kampania opowiada o losach niewielkiej społeczności, która próbuje przetrwać apokaliptyczną zimę przy pomocy zasilanych węglem generatorów ciepła. Jako Kapitan, będący de facto włodarzem owej społeczności, musimy ustalać zasady, które pozwolą pokonać całej grupie przeciwności i przetrwać w nieprzyjaznych warunkach.

Znajdowanie równowagi pomiędzy pozyskiwaniem surowców niezbędnych do utrzymania pracy generatorów a podtrzymywaniem morale pracowników, nie należy do łatwych zadań. W tej strategicznej grze nie brakuje też elementów fabularnych i chwil, w których musimy wybrać pomiędzy zrobieniem czegoś, co pomoże miastu przetrwać a zrealizowaniem próśb mieszkańców. Tytuł ten nie jest łatwy i relaksujący – pełno w nim moralnych wyborów – jednak jest naprawdę satysfakcjonujący.

Kluczowe cechy:
 • Brutalna, dość trudna gra z gatunku survival strategy
 • Osadzona w alternatywnej wizji przeszłości, w której erupcja Krakatau wywołała nową Epokę Lodowcową
 • Trudne wybory między utrzymaniem morale społeczności a utrzymaniem jej przy życiu.
 • Kilka scenariuszy, będących uzupełnieniem głównej kampanii

Pełna wyzwań eksploracja: Hollow Knight

Data premiery:2017-02-24
Gatunek:Akcja i Strzelanka
Twórca:Team Cherry

Hollow Kinght jest niemal tak trudny jak Frostpunk, ale to tytuł w zupełnie innym stylu.

Gra ta jest znacznie bardziej osobista i kameralna. Fabuła osadzona jest w posępnym królestwie zamieszkiwanym przez humanoidalne owady. Niegdyś kwitnąca społeczność zmieniła się we własny cień po tym, jak zaatakowała je dziwaczna choroba odbierająca ludziom własną wolę. W roli Hollow Knight’a, musimy pomóc mieszkańcom i zlikwidować źródło Infekcji.

Hollow Kinght to side-scrollingowa gierka 2D o strukturze podobnej do Metroidvanii, z kilkoma lokacjami dostępnymi tylko wtedy, gdy uda nam się odblokować umiejętności niezbędne podczas podróży przez nie. Tytuł ten oferuje wymagający system walki, polegający na precyzji i rozpoznawaniu schematów zachowań wrogów. Eksploracja również jest ważnym elementem rozgrywki – świat jest bowiem pełen różnych NPCów, którzy kawałek po kawałku zagłębiają nas w lore i odkrywają przed nami historię świata gry.

Kluczowe cechy:
 • Jedna z najlepszych gier w stylu Metroidvanii
 • Mroczny, klimat i przygnębiająca historia, którą warto poznać
 • Trudny, ale ekscytujący system walki
 • Przepiękna, ręcznie rysowana grafika 2D

Innowacyjna gra logiczna: Baba Is You

Data premiery:2019-03-13
Gatunek:Indie
Twórca:Hempuli Oy

Lubisz, kiedy gry logiczne są… dziwne? Jeśli tak, to zakochasz się w Baba Is You – grze, która zmienia to… jak powinna wyglądać gra.

Tytuł ten to seria wyzwań, a każdy z poziomów ma kilka własnych, prostych zasad definiujących to, co należy zrobić. Każdy level zbudowany jest z różnorodnych klocków, z którymi możemy wchodzić w interakcje, więc możliwe jest na przykład… wypchnięcie napisu „stop” z klocków składających się na „wall is stop” i w ten sposób zyskamy umiejętność przechodzenia przez ściany.

Początki wydają się trywialnie proste, a zasady łapiemy w mig. Ale niech Cię to nie zwiedzie: kiedy już poczujesz się pewnie, gra zaserwuje Ci prawdziwe wyzwanie. Ukończenie tego tytułu wymaga otwartej głowy oraz logicznego, ale i kreatywnego myślenia, często wykraczającego poza ramy tego, co wydaje się… cóż, logiczne. Z czasem, poszczególnymi poziomami rządzi więcej (często sprzecznych ze sobą) zasad, więc konieczne jest ustawianie specjalnych sekwencji; a i mapy są z każdym kolejnym levelem nieco bardziej wymagające. Gra ta naprawdę pozwala rozruszać komórki mózgowe!

Kluczowe cechy:
 • Na maksa prosta grafika i na maksa trudne zagadki
 • Logika jest odpowiedzią… ale nie zawsze. Często odpowiedzi są niezbyt logiczne, ale bardzo kreatywne
 • Opiera się na modyfikowaniu zasad (często nawet modyfikowaniu tego, CZYM jest zwycięstwo)
 • Ponad 200 poziomów

Chaotyczny Co-Op: Overcooked 2

Data premiery:2018-08-07
Gatunek:Indie
Twórca:Ghost Town Games

Czas nieco rozruszać towarzystwo! Overcooked 2 to tytuł, który śmiało może stanąć w szranki z Mario Kart w kategorii „Gry, która wystawi Waszą przyjaźń na próbę”.

Oparty na kooperacji, Overcooked 2 przenosi graczy do kuchni i przydziela im zadanie przyrządzenia wielu trudnych i dziwacznych potraw. Wydaje się proste? Cóż… a pamiętasz, ile razy upiekłeś zakalca, przypaliłeś naleśnika albo przesoliłeś zupę?

Przygotowywanie każdego z posiłków wymaga od nas wykonania kilku odrębnych zadań (np. pokrojenia warzyw, upewnienia się, że naczynia są czyste, pilnowania garnków na ogniu itp.) i potrzeba naprawdę dobrej koordynacji i wielozadaniowości, żeby to wszystko ogarnąć – nawet jeśli na sali nie ma zbyt wielu gości. A w Overcooked 2 nie ma takich sytuacji, żeby było mało gości. Rozkład kuchni też często się zmienia przy kolejnych poziomach, zmuszając nas do zmiany wyuczonych ruchów i nawyków. Gra ta jest chaotyczna, zabawna i wymagająca – idealna do wspólnego grania z najbliższymi.

Kluczowe cechy:
 • Kooperacyjna gra do 4 graczy
 • Ponad 40 chaotycznie pysznych leveli
 • Kilka ciekawych DLC
 • Bezlitosna próba dla Twoich umiejętności komunikacji i koordynacji

Wciągająca opowieść: Firewatch

Data premiery:2016-02-10
Gatunek:Indie
Twórca:Campo Santo

Firewatch to doskonała propozycja, jeśli chcesz odpocząć od chaosu Overcooked.

W tytule tym wcielamy się w człowieka o imieniu Henry, który właśnie rozpoczął pracę jako strażnik w przepięknym lesie w Wyoming. Jego praca jest dość prosta (i nieco samotna), ale gra otwiera przed nami kilka tajemnic, podczas gdy spokojnie przemierzamy leśne ścieżki.

Fabuła jest naprawdę interesująca – zawiera nawet kilka zwrotów akcji. Co ciekawe, wiele z nich wyjaśni się dopiero tuż przed napisami końcowymi. Tytuł ten otwiera przed nami przepiękne, zielone, leśne tereny, które możemy po prostu eksplorować, nie zważając na powierzone zadania. Oczywiście taki wirtualny spacer nie zastąpi prawdziwej wycieczki do lasu, ale bez wątpienia jest przyjemną odskocznią. No i się nie zmęczysz. 😉

Kluczowe cechy:
 • Przepiękny setting – Las Narodowy Shoshone w Wyoming
 • Ga typu „symulator chodzenia”, w której wyposażeni jesteśmy jedynie w radyjko do komunikacji z innymi punktami straży leśnej
 • Ciekawa, pełna tajemnic historia zawarta w głównej kampanii
 • Po ukończeniu fabuły możemy po prostu chodzić i podziwiać cud natury

Przezabawny Multiplayer: Gang Beasts

Data premiery:2014-08-29
Gatunek:Przygodówka
Twórca:Boneloaf

Gang Beast to gra PvP, którą trudno brać na poważnie.

Oczywiście nie w sensie, że to nie jest prawdziwa gra… Jak najbardziej jest! Ale ma ona bardzo humorystyczne zabarwienie, więc nawet jeśli przegrasz – to z uśmiechem na ustach. Jak to możliwe? Wszystko dzięki stworzeniu niezdarnych i gapowatych, ale jednocześnie uroczych, żelkowatych zawodników – dzięki temu nawet zacięta walka wydaje się zabawna.

Gang Beast różni się mocno od innych, popularnych bijatyk, takich jak np. Mortal Kobat – w tym drugim walki były okrutne, a wokoło pryskała krew i odłamki kości. Tutaj nawet najbardziej brutalny atak przypomina bardziej eksperyment na gumisiu (który wszystko przeżyje), aniżeli krwawy sport. Nie ma również pasków zdrowia czy kondycji, a jedynym sposobem na pokonanie oponenta jest wyrzucenie go poza arenę.

Kluczowe cechy:
 • Najśmieszniejsza z możliwych gier w PvP, w którą można grać z przyjaciółmi
 • Postacie można customizować
 • Wszystko jest nieporadne, gapowate i… żelkowate
 • Ponad 20 poziomów pełnych niebezpieczeństw

Rhythmic Action: Hi-Fi Rush

Data premiery:2023-01-25
Gatunek:Akcja
Twórca:Tango Gameworks

Jeszcze nigdy nie grałeś w takiego hack’n’slasha – zapewniamy Cię…

Podstawa systemu walki w tym tytule była inspirowana takimi hitami jak Devil May Cry czy Bayonetta, jednak w Hi-Fi Rush wszystko w grze zsynchronizowane jest z… najlepszymi kawałkami z odtwarzacza zamontowanego na ciele głównej postaci. Ataki przeciwników, elementy otoczenia, a nawet przeszkody, które spotykamy na drodze – wszystko to współgra z muzyką. I możemy to wykorzystać!

Oczywiście poruszać się czy atakować możemy cały czas, jednak jeśli zsynchronizujemy uderzenie z rytmem, będzie ono znacznie mocniejsze. Jeśli z kolei wykonamy unik zgrany z bitem, będziemy mogli skuteczniej ochronić się przed atakiem przeciwnika. Możemy parować ataki, ale jeśli sparujemy je w synchronizacji z muzy… No, wiesz przecież, o co chodzi! Fabuła jest przyjemna, optymistyczna i śledzi losy pozytywnie zakręconego Chai’a. Ponadto przez całą rozgrywkę towarzyszy nam świetnie dobrana ekipa postaci, ciekawi złole i… duża dawka humoru!

Kluczowe cechy:
 • Kreskówkowa grafika
 • Gra hack’n’slash ze światem i postaciami zsynchronizowanymi z muzyką
 • Sporo kawałków świetnych wykonawców, takich jak Nine Inch Nails czy The Prodigy
 • Spektakularne ataki specjalne, w tym ataki wykonane przy wsparciu postaci pobocznych

Czy zmieścisz wszystkie te tytuły w swoim grafiku?

Nasza lista dobiegła końca! Przygotowaliśmy w niej dla Ciebie kilka tytułów, które warto odpalić w nadchodzącą przerwę świąteczną – zwłaszcza, jeśli ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół również jest gamerem i będziesz mógł połączyć z nim siły! W końcu są dwa sposoby na to, żeby ogrzać się zimą: ciepło bijące od Twojego PC i towarzystwo najbliższych! Wesołych Świąt!